Društvo konzervatora Srbije povodom upada BIA u Republički zavod za zaštitu spomenika i oduzimanja statusa kulturnog dobra Generalštabu 1Foto: K. Bondžulić/Danas

Nakon Saopštenja stručne službe Republičkog zavoda za zaštitu spomenika  u vezi sa odlukom Vlade Srbije da se Generalštabu oduzme status kulturnog dobra i nakon jučerašnjeg upada BIA u prostorije Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika reagovalo  je Društvo konzervatora Srbije čije saopštenje prenosimo u celosti.

Da li kao konzervatori u delatnosti zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa imamo ikakvu ulogu u sprovođenju zakona i ratifikovanih međunarodnih konvencija na koje nas je ova država obavezala ili je konačna odluka ove države ipak da delatnost zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa više nije potrebna?

Društvo konzervatora Srbije, kao strukovno udruženje koje okuplja stručnjake i naučnike iz različitih oblasti zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa, odluke Vlade Republike Srbije kojima se ukida svojstvo kulturnog dobra “Zgrade Generalštaba vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane” i tendeciozno menja Odluka o utvrđivanju područja uz Ulicu kneza Miloša u Beogradu za prostornu kulturno-istorijsku celinu smatra neprihvatljivim i pogrešnim.

Imajući u vidu i saznanja da nisu ispoštovane zakonom predviđene procedure za ovakve postupke, zaključujemo
da će od sledećeg petka, kada odluke postanu pravosnažne, svo naše kulturno nasleđe i zvanično postati kulturno nasleđe u opasnosti.

Apsurdno, po slovu važećih zakonskih regulativa.

Stav struke o vrednostima pomenutog nepokretnog kulturnog nasleđa u više navrata je jasno formulisan od svih relevantnih naučnih i stručnih institucija i organizacija civilnog društva, što je rezultiralo i donošenjem Deklaracije o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba čiji smo i sami potpisnici.

Kao čin solidarnosti i kolegijalnosti, Društvo konzervatora Srbije, i ovim putem, javno pruža nedvosmislenu podršku stručnim saradnicima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograd, koji su juče
uputili pismo Vladi i Ministarstvu kulture Republike Srbije sa obrazloženim zahtevom da se stave van snage donesene odluke jer je samo takvo krajnje razrešenje situacije smisleno, zakonito i Ustavom
potkrepljeno.

I na kraju, moramo da naglasimo da nas je, kao stručnu javnost, izuzetno uznemirilo saznanje da su predstavnici Bezbedonosno-informativne agencije juče obavljali razgovore sa našim koleginicama i kolegama iz Republičkog
zavoda za zaštitu spomenika kulture, a sve povodom njihove profesionalne reakcije na sporne odluke Vlade Republike Srbije.

Ovaj čin smatramo pokušajem cenzure stručnog promišljanja i pokušajem pritiska na već uveliko oslabljenu i često omalovažavanu konzervatorsku struku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari