Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, prof. dr Dubravka Đukanović, podnela je ostavku na svoju funkciju. Odluka je doneta nakon što joj je postavljen ultimatum da ili predloži skidanje zaštite sa zgrade Generalštaba ili da napusti svoju poziciju, preneo je Novi magazin.
„Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture prof. dr Dubravka Đukanović je u subotu pozvana iz Ministarstva ekonomije na sastanak kojim je rukovodio ministar finansija Siniša Mali. Na tom sastanku joj je rečeno da mora ili da skine zaštitu sa Generalštaba ili da podnese ostavku. Ostavljeno joj je da razmisli do ponedeljka, ali je ona odmah rekla da podnosi ostavku“, objašnjava izvor Novog magazina.
Prema pisanju istog medija, ostavka je juče stigla u Ministarstvo kulture, dok će u četvrtak na tu funkciju biti imenovana osoba koja je spremna da uradi sve što je potrebno kako bi Generalštab izgubio status zaštićenog kulturnog dobra.
Kompleks Generalštaba (kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu) trostruko je zaštićen. Nove zgrade Generalštaba, koje su oštećene u NATO bombardovanju, imaju status spomenika kulture, isti status ima i stara zgrada Generalštaba (palata Glavnog generalštaba) sa parcelom na kojom se nalazi ceo kompleks, a kao prostorno-istorijska celina zaštitu uživa i područje uz Ulicu kneza Miloša.
U pitanju su tri odluke Vlade koje bi morale da budu stavljene van snage da bi bilo šta na tom području moglo da bude srušeno ili izgrađeno. Da bi zaštite bile stavljene van snage, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture mora da podnese inicijativu, tj. obrazložen predlog Ministarstvu kulture, a Ministarstvo to da pošalje Vladi Srbije na dalje odlučivanje. U obrazloženju predloga za skidanje zaštite trebalo bi da piše da je ovo kulturno dobro izgubilo spomenička svojstva, što je u potpunoj suprotnosti sa istinom.
Prema saznanjima Novog magazina, ostavku je zbog Generalštaba spremna da podnese i direktorka beogradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Takođe, u „paketu“ kulturnih spomenika sa kojih će uskoro biti skinuta zaštita nalazi se i zgrada Šećerane, kao i još niz kulturnih dobara po sistemu „domino efekta“.
Kako je saopšteno iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, resorni ministar Goran Vesić je 15. maja, u ime Vlade Srbije, sa kompanijom „Affinity Global Development“ potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine“ u centru Beogradu.
„Vlada Srbije izabrala je za partnera u ovom poduhvatu uglednu američku kompaniju, koja će investirati u revatilizaciju kompleksa bivšeg SSNO“, rekao je Vesić.
Dodao je da je, kada su se u javnosti pojavile informacije da će kompleks SSNO biti „revitilizovan“, rekao da ugovor u tom trenutku nije potpisan i da će javnost biti obaveštena kada se to bude dogodilo. On je rekao da će, sve što se bude radilo u okviru „revitalizacije kompleksa“, biti učinjeno u skladu sa zakonima Srbije i u saradnji sa Vladom Srbije i svim relevantnim institucijama u zemlji nadležnim za urbanizam i zaštitu kulturne baštine.
Dan nakon toga Nujujork tajms je pisao kao je Vlada Srbije odobrila je ugovor sa Džaredom Kušnerom za izgradnju luksuznog hotela na mestu nekadašnjeg Generalštaba u Beogradu, i tako ga uvela u posao u trenutku kada njegov tast Donald Tramp pokušava da se vrati u Belu kuću.
Kako je naveo Njujork tajms, a preneo Glas Amerike, Kušner projekat vredan 500 miliona dolara, vodi u partnerstvu sa Ričardom Grenelom, Trampovim nekadašnjim izaslanikom za Srbiju i Kosovo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.