Muzej „25. maj“, jedan od tri objekta koji čine kompleks Muzeja Jugoslavije, publika će ponovo moći da poseti u decembru.
U obnovljenom prostoru biće otvorene dve izložbe – postavka „Devedesete: Rečnik migracija“, produkt istraživačkog rada autorskog tima ove institucije i „Projekat Jugoslavija“, primer dobre saradnje koju muzej ima s nezavisnim umetničkim platformama.
Na izložbi „Devedesete: Rečnik migracija“, koja će biti otvorena 5. decembra, učestvuje više od trideset savremenih umetnika, umetnica i umetničkih i aktivističkih kolektiva, koji se bave problemom migracija stanovništva u Srbiju i iz Srbije tokom pomenute decenije.
„Primarni cilj izložbe je mapiranje različitih formi angažmana od devedestih do danas, kroz koje su u polju umetnosti adresirani društveni, kulturni, politički i pravni problemi stvoreni ovim veoma složenim i traumatičnim migracionim procesima, dok je dokumentarno-istoriografski pristup stavljen u drugi plan. Osim umetničkih pozicija, u izložbu su uključene pojedine inicijative i organizacije iz sfere aktivizma i civilnog sektora, ali prevashodno one koje su u svoj rad uključivale saradnju sa savremenim umetnicima/umetnicama, ili koje su pokretali umetnici/pokretale umetnice“, objašnjavaju autorke-kustoskinje izložbe Simona Ognjanović i Ana Panić iz Muzeja Jugoslavije.
„Projekat Jugoslavija” realizuje „Kiosk – platforma za savremenu umetnost“ u saradnji s Muzejom Jugoslavije.
Na izložbi, koja će biti otvorena 12. decembra, biće predstavljeni video-radovi koji sadrže intervjue 100 sagovornika/sagovornica različitih uzrasta i profila iz svih zemalja nastalih nakon raspada Jugoslavije. Umesto konkretnog pitanja, autorke su svakom od učesnika/učesnica ponudile po jedan od identifikacionih kartona (koji sadrži: opis, datum ili period iz kog potiče i poreklo) predmeta koji su deo fonda Muzeja Jugoslavije.
„Na taj način smo pokušale da kolekciju materijalnih tragova prošlosti posrednim putem prevedemo u formu živih komentara, aktuelnih razmišljanja, ideja i potencijala za budućnost“, ističu autorke projekta Ana Adamović i Milica Pekić, iz platforme „Kiosk“.
Ovo je prvi put od kada je otvoren Muzej „25. maj“ da su sprovedeni ozbiljniji infrastrukturni radovi u objektu. Sve adaptacije izvršene su uz poštovanje originalnog projekta arhitekte Mihaila − Mike Jankovića, uz upotrebu odgovarajućih materijala.
Od početka radova do danas, u okviru kompleksa Muzeja Jugoslavije otvoren je i Centar za posetioce, u koji su smešteni biletarnica, kafe i suvenirnica. U park je postavljena i skulptura „Ptica“ poznatog jugoslovenskog vajara Vojina Bakića.
Muzej „25. maj“ sagrađen je 1962. godine u modernističkom stilu, kao jedan od prvih namenski građenih muzejskih objekata u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.