Džejms Din: Metodični buntovnik

Dogodilo se na današnji dan – 65 godina od smrti Džejms Dina

Ostavite komentar


  1. Ne samo smrt majke kada je imao samo devet godina pa ga je otac dao da žvi kod tetke, već i društevni uslovi su uslovili da Džejms Bajron Din ode prerano u smrt. To su godine kada se rađala bit (bea) generacija, naravno tamo gde je uticaj Crkve bio najslabiji – u megapolisu NJujorku i nestvarno lepom San Francisku. Bit duh je nastao u zagušljivim barovima, gde su nastajale slobodne misli potopljene džez improvizacijama, kada je um upućen samo na svoje kreativno. Na stvaraoce bit generacije, osim američkih transcendentalista, uticali su engleski romantičari, verovatno i ruski, i francuski nadrealisti. Najznačajniji događaj za bit pokret je onaj koji se desio u „Six Galeri“ u San Francisku 1955. godine, kada je Alen Ginsberg pročitao svoje remek-delo pesmu „Howl“ („Urlik“), koja je izazvala do tada nepoznate emocije. Protiv izdavača je pokrenuta optužnica jer je pesma opscena. Prvi stih glasi: „Video sam najbolje umove svoje generacije uništene ludilom, gledaju histerično goli…“ Tu je i najuticajniji za to vreme Čarls Bukovski, sa porukom: „Činilo se da čovek ima samo dva izbora – živeti u užasu ili biti propalica.“
    Deca su se rađala i rasla u poludelom svetu posle apokaliptičnih svetskih ratova, od kojih se Drugi svetski, zbog 55 miliona poginulih, navodi kao primer totalnog rata – ubi svakog ako ti se ukaže prilika, da ne budeš ti ubijen – zbog čega su punoletni mladići očekivali poziv za mobilizaciju svakog momenta. U Americi potreba oligarhije za ratom nije prestajala: taman je završen 1953. godine rat na Korejskom poluostrvu, već su 1955. započeli rat u Vijetnamu i njemu susednim državama koji će trajati sve do 1975. godine.
    Talentovani mladić po imenu Džejms Bajron Din zbog slabog vida izbegao je regrutaciju, no ne i njegovi drugari koje je neke država vraćala u limenim sanducima i neke u invalidskim kolicima. Seleći se iz jednog u drugi kraj Amerike, želeći da bude glumac, došao je u NJujork, gde je počeo da uči glumu. Da bi se izdržavao, zaposlio se na parkingu ispred TV studija. Kao Džejms Din snimio je samo tri filma u kojima je igrao glavnu ulogu, a postigao veću slavu od mnogo starijih kolega, da bi svoj život prekinuo u slupanom automobilu i otišao u večnost kao predstavnik mlade razočarane generacije.

Ostavite komentar


Kultura

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. novembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Tatjana Mandić Rigonat, pozorišna rediteljka

U ovoj medijskoj prašumi dezinformacija, poluinformacija, laži i propagande u kojoj živimo, Danas je list koji piše u našem interesu, interesu građana.