Na predstojećem izdanju Ponta Lopud festivala, koji će se održati od 20. do 24. juna na otoku Lopudu u Hrvatskoj, predavanja i radionice za regionalne profesionalce održaće zvezde svetskog filma – reditelj Ruben Estlund, glumac Edvard Norton, i višestruko nagrađivana direktorka fotografije Ula Pontikos.
Njihov masterklass, kako je saopštio festival, pohađaće dvadesetak filmskih autora iz regiona – reditelja, glumaca i snimatelja koji su na početku međunarodnih karijera.
Glavno predavanje Edvarda Nortona moći će da slušaju svi učesnici festivala Ponta Lopud, a narednih dana uslediće radionice samo za učesnike u kategoriji “Glumci”.
– Već trideset godina snimam filmove i većina onoga što sam naučio o samom stvaralaštvu i filmskoj umjetnosti proizašla je iz razgovora sa starijim rediteljima o brojnim pojedinostima iz njihovih iskustava. Filmovi se stvaraju za publiku, da. Ali, isto tako i mi smo potrebni jedni druge da bismo uistinu naučili zanat, pa mi se ideja filmskog festivala za filmaše jako sviđa – izjavio je jedan od najslavnijih glumaca današnjice povodom svog učešća na trećem izdanju Ponta Lopud festivala.
Edvard Norton se ubraja u najvažnije glumce i filmske umetnike svoje generacije – igrao je u preko pedeset filmova, producirao trinaest, napisao je pet scenarija i režirao dva filma.
Tri puta je nominiran za nagradu Oskar (“Iskonski strah“, “Generacija X“ i “Birdman“), kao i za nagradu Udruženja filmskih glumaca (SAG), dva puta za BAFTA nagradu i za Zlatni globus, a dobitnik je Zlatnog globusa, nagrada Emmy i Obie, kao i brojnih drugih priznanja za glumu i produkciju.
Nortonov najnoviji film “Bruklin bez majke”, koji potpisuje kao reditelj, scenarista, producent, i u kojem igra glavnu ulogu, istoričar filma i reditelj Ken Burns nazvao je “ni manje ni više nego modernim remek-djelom”.
Jedna od recentnijih uloga Edvarda Nortona je u filmu “Glass Onion: a Knives Out Mystery”, koji je u prve tri sedmice prikazivanja postao jedan od tri najgledanija ostvarenja u istoriji Netflixa.
Izuzetnog glumca koji svojom umetnošću neprestano očarava publiku širom sveta, trenutno možemo da gledamo u Appleovoj antologijskoj seriji “Extrapolations”, a uskoro ga očekuje i snimanje novog filma “Asteroid City”, koji je njegova peta saradnja sa legendarnim rediteljem Vesom Andersonom.
Posle najvećih imena svetskog filma koja su na prva dva izdanja Ponta Lopud festivala održala radionice, kao što su Džoel Koen, oskarovka Frensis Mekdormand i Pavel Pavlikovski, svoja znanja i iskustva sa učesnicima masterklasa, ove godine podeliće i višestruko nagrađivani švedski reditelj Ruben Estlund.
Dobitnik dve Zlatne palme u Kanu, za ostvarenja „Kvadrat“ (2017), i „Trougao tuge“ (2022), koji je bio nominovan i za Oskar,izjavio je povodom učešća na ovom festivalu:
– Za mene je snimanje filmova zajednički poduhvat, druženje, a to je upravo ono zbog čega u njemu i uživam. Intimna atmosfera koju pruža Ponta Lopud sjajna je prilika za susret s kolegama i prijateljima, razgovore o radu na filmu i pronalaženje inspiracije. Istinski se tome radujem!“ – rekao je Estlund.
Jedan od najangažovanijih reditelja današnjice, sa “Trouglom tuge” koji metaforički prikazuje kraj zapadne civilizacije, na dodeli Evropskih filmskih nagrada osvojio je četiri glavne nagrade – za najbolji evropski film, reditelja, glumca i scenario.
Drugu godinu zaredom, u sklopu Ponta Lopuda, održaće se i stručni programi za snimateljke, kao doprinos rodnoj jednakosti u filmskoj industriji, što je sastavni deo svetonazora ovog festivala.
U saradnji s Hrvatskim audiovizualnim centrom i regionalnim filmskim centrima iz Srbije, BiH, Slovenije, Severne Makedonije i Crne Gore, biće organizovan teoretski i praktični rad s Ulom Pontikos, jednom od svetski poznatih direktorki fotografije na filmu (DOP).
Tri učesnice stručnih programa za snimateljke svoje će veštine “izbrusiti” uz Ulu Pontikos, članicu Britanskog udruženja snimatelja i izvršnog ogranka Akademije filmskih umetnosti i nauke.
Poput Edvarda Nortona, i ona će svoj će glavni masterclass održati sa učesnicima svih radionica, nakon čega će se posvetiti samo snimateljkama, i to kroz teoretski i praktični rad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.