Arnold Samjuelson je odbio da plati 5 dolara da bi dobio diplomu novinarstva na Univerzitetu u Minesoti. Novac bi, smatra on, bolje bio uložen ako bi mu pomogao da se približi novinaru i piscu kojem se najviše divio i nauči od njega kako se piše. S ovom misijom u vidu, on je krenuo autostopom iz Minesote da bi video Ernesta Hemingveja u Ki Vestu.
Poneo je sa sobom makaze za šišanje da zaradi nešto novca na putu, kao i svoju violinu, svirajući u lokalnim uličnim orkestrima kad god mu se pružila prilika.
„Stopirao sam od Mineapolisa do Ki Vesta da upoznam Ernesta Hemingveja. Nisam se najavio. Pročitao sam jednu od njegovih kratkih priča, ‘One Trip Across‘, koja je kasnije poslužila kao inspiracija za film ‘Imati i nemati’ (1944). Ta priča mi je dala impuls da putujem dve hiljade milja da bih upoznao njenog autora. U najboljem slučaju nadao sam se da će odvojiti nekoliko minuta s mnom za razgovor o pisanju“, prisećao se kasnije Samjuelson.
Hemingvej je bio impresioniran mladićem, zbog čega je Semjuelson ostao sa piscem čitavu godinu, beležeći to iskustvo u rukopisu koji je otkrila njegova ćerka nakon njegove smrti 1981. Beleške su na kraju objavljene s naslom „Sa Hemingvejem: Godina u Ki Vestu i na Kubi“.
Tokom vremena provedenog zajedno, Hemingvej je Samjuelsonu predao rukom pisan spisak knjiga i naložio mu da ih sve pročita. Hemingvej je smatrao „Avanture Haklberi Fina“ Marka Tvena „najboljom knjigom koju je Amerikanac ikada napisao“, onom koja „označava početak američke književnosti“. Ali on se divio i mnogim drugim delima i književnicima, govoreći Samjuelsonu:
„Evo liste knjiga koje je svaki pisac trebalo da pročita kao deo svog obrazovanja… Ako ih niste pročitali, jednostavno niste obrazovani. Predstavljaju različite vrste pisanja. Neke će vam možda biti dosadne, druge će vas inspirisati, a neke su tako lepo napisane da će učiniti da se osećate beznadežno kada vi pokušate da pišete.“
Evo kako izgleda Hemingvejova lista:
- Stiven Krejn „Plavi hotel“;
- Stiven Krejn „Otvoreni čamac“;
- Gistav Bovari „Gospođa Bovari“;
- Džejms Džojs „Dablinci“;
- Stendal „Crveno i crno“;
- Vilijam Samerset Mom „Ljudski okovi“;
- Lav Tolstoj „Ana Karenjina“;
- Lav Tolstoj „Rat i mir“;
- Tomas Man „Budenbrukovi“;
- Fjodor Dostojevski „Braća Karamazovi“;
- Edvard Estlin Kamings „Ogromna soba“;
- Emili Bronte „Orkanski visovi“;
- Vilijam Henri Hadson „Daleko i davno“;
- Henri Džejms „Amerikanac“;
- Džordž Mur „Grad i oproštaj“;
- „The Oxford Book of English Verse“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.