Muzej Nikole Tesle ovih dana je domaćin nesvakidašnjeg muzičkog događaja. Rej Lija, dobitnik ovogodišnje nagrade Britanske akademije kompozitora za umetnost zvuka, predstavlja svoju zvučnu instalaciju „Etometrički muzej“.


„Etometrički muzej“ je umetnost jednog čoveka koji, koristeći neobične instrumente, na naučnoj osnovi kreira nesvakidašnju zvučnu instalaciju. Originalni etometrički instrumenti starinskog izgleda napravljeni od drveta i metala, nastali su u drugoj polovini 18. veka u Dalstonu, u Velikoj Britaniji. Rej Li, umetnik zvuka, potrudio se da sačuva i obnovi poslednje primerke ovih etometričkih instrumenata i da ujedno iskoristi njihove zvučne potencijale.

– Na ideju da napravim ovakvo delo došao sam nakon posete Bekan muzeju u Mineapolisu u SAD. Dok smo obilazili njihove depoe pune starih električnih ili medicinskih instrumenata iz raznih vremenskih perioda, fasciniralo me je kako ne poznajemo čemu je služilo toliko mašina – rekao je Li na konferenciji za novinare, objašnjavajući da je razlog za to brz razvoj tehnologije.

On je kazao da svi instrumenti stvaraju zvuk, što ga je inspirisalo kao muzičara i kompozitora.

– „Etometrički muzej“ istovremeno je predstava, muzička kompozicija i instalacija. Publika, koju kroz program vodi kustoskinja, pozvana je da kruži i kreće se oko instrumenata, te da tako vidi kako nastaju zvuci koji izvode muziku – istakao je Li.

Ceo utisak koji „izvođenje“ ostavlja obogaćen je ambijentom u kom se odvija – postavljen u prostor Muzeja Nikole Tesle, posetioce treba da podseti na originalnu lokaciju gde su instrumenti pronađeni. Rej Li na svojim instrumentima stvara zvukove i muziku koristeći fizičke fenomene, na sličan način kao što je to činio i genijalni Nikola Tesla.

– Zadovoljstvo mi je što u hramu našeg genija u godini jubileja, 60 godina od osnivanja muzeja, možemo da ugostimo jedan ovakav performans – putujući muzej – kazao je Vladimir Jelenković, direktor Muzeja Nikole Tesle.

Posetioce očekuje nesvakidašnje i uzbudljivo otkrivanje u dodiru moćnih Teslinih visokofrekventnih oscilatora, elektromagnetskih talasa njegovih predajnika i harmonijskih frekvencija koje proizvode Lijevi precizni etometrijski instrumenti.

Biljana Zdravković, pomoćnica direktora Jugokoncerta, objasnila je da je nakon što je čula o kakvom je performansu reč odmah predložila da njegov nastup bude u Muzeju Nikole Tesle, budući da njegova umetnost podseća na Tesline eksperimente sa zvukom.

Rej Li je kompozitor, umetnik i izvođač. Njegovi radovi pokazuju fascinaciju skrivenim svetovima elektromagnetnog zračenja, a posebno zvukom koji može biti iskorišćen kao dokaz nevidljivog fenomena. Devedesetih godina 20. veka, Lijeva kompanija Li i Dous, sa saradnikom Harijem Dousom, stvorila je inovativni muzički teatar koji je gostovao širom Velike Britanije i van nje, osvojivši prestižnu nagradu Barclay’s New Stages za eksperimentalni teatar za rad u etru. Swing je predstavljen na Festivalu savremene muzike u Hadersfildu 1999, a od 2000. predstavio je seriju velikih projekata uključujući nova dela Force field (nagrađeno počasnim priznanjem na Prix Ars Electronica 2008), Swarm i međunarodni hit Sirena premijerno prikazan 2007. na Festivalu Ars Electronica u Austriji koji je obišao čitav svet tokom 2008. i 2009.

Ovu jedinstvenu muzičku instalaciju možete pogledati i danas u terminima od 17, 18.30 i 20 sati. Ulaznice za ovaj nesvakidašnji događaj su 250 dinara i mogu se nabaviti na blagajni muzeja. Takođe, danas u 13 sati organizovan je i razgovor sa umetnikom u galeriji G12HUB, Karađorđeva 59. Izložbu su organizovali Bristish Council i Jugokoncert.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari