Prvi put u Srbiji se organizuje Međunarodni festival kratkometražnih filmova (igrani, dokumentarni i animirani) posvećenih romskoj temi – FROM, koji će biti održan od 7. do 9. septembra u State of art (Državi umetnosti) u Malom Iđošu.
Selektor ovogodišnjeg festivala reditelj Filip Markovinović od mnogobrojnih pristiglih filmova iz celog sveta odabrao je dvadeset filmova koji će se u dva festivalska dana takmičiti za nagradu State of Art-a. On kaže da selekcija nije mogla puno da pobegne klišea o ovoj manjinskoj zajednici – težak socijalni položaj, značaj obrazovanja, problem ranog sklapanja brakova kao i kulturoloških razlika koje se na ovaj ili onaj način prevazilaze. Ipak, nekoliko filmova su potpuna suprotnost – svet Roma prikazuju kao bajkovitu paralelnu dimenziju u kojoj vladaju magija i apsolutna sloboda. A tu su i urbane priče u kojima su Romi sastavni deo šire zajednice i svetskih trendova, dok se u formi kratkih radioničkih filmova prikazuju radovi koje su snimili sami Romi i koji nude pogled „iznutra“ na život mladih i teme koje njih zanimaju.
Prvog festivalskog dana u 19 sati svečano će biti otvorena Država umetnosti, kojom će u narednih godinu dana predsedavati glumica Ana Sofrenović. Potom će publika biti u prilici da pogleda film „Kenedi se vraća kući“ Želimira Žilnika, jednog od najuticajnijih autora koji je svoj rad posvetio upravo romskoj temi. Drugog dana festivala u 18.30 biće otvorena izložba fotografija autora Ranka Đurovića, a od 20 sati počinje projekcija takmičarskih filmova. Trećeg dana festivala u isto vreme na programu je Takmičarska selekcija 2 , a u ponoć će biti proglašen pobednik FROM-a. Nagradu će dodeliti osnivač i direktor festivala, multimedijalni Zoran Tairović. Žiri festivala čine: Slobodan Šijan, predsednik, i Janko Baljak i Antal Silard.
Mesto gde se život pretvara u umetnost
Zoran Tairović, inače i sam autor filma „Papirnati život“, o životu jedne niške porodice Roma, koji je na Martovskom festivalu ove godine kao najbolji u konkurenciji dobio Gran pri nagradu, osnivač je i State of Art – Države umetnosti. Opisana kao mesto gde se život pretvara u umetnost, Država umetnosti povezuje umetnike i sve one koji se osećaju umetnicima. U njoj svako može da sanja i izrazi svoju kreativnu stranu, pravi nova umetnička dela stičući nova iskustva. To je prijateljska, otvorena, kreativna kuća, umetnička kolonija, umetnička porodica 365 dana u godini, ali i država potencijalnih stanovnika iz celog sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.