Konzervatorka Zavoda za zaštitu spomenika Estela Radonjić-Živkov kaže za N1, povodom oduzimanja statusa kulturnog dobra Generalštabu, da nije zadovoljena procedura da bi se to desilo, odnosno da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika centralnog registra, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno, a kada se o Generalštabu radi, nijednu stvar zbog koje je utvrđen za kulturno dobro, nije izgubio.
„Nijedna stvar zbog koje je ovaj Generalštab utvrđen za kulturno dobro, Generalštab nije izgubio. Znači, on je utvrđen 2005. godine posle bombardovanja, tako da argument da je bombardovan nije argument. Utvrđen je zbog toga što je to vrhunsko i jedino delo u Beogradu (Nikole) Dobrovića, poznatog arhitekte, da je on urbanistička celina kakva jeste, da definiše prostor u kojem se nalazi. Sve to nije nestalo, sve to stoji i dalje ovde, tako da ne postoji argument zbog čega bi on mogao da bude izbrisan, da ne bude više kulturno dobro“, ukazuje Radonjić-Živkov.
Dodaje da bi neko dobro bilo izbrisano, odnosno da bi mu bilo ukinuto svojstvo kulturnog dobra, mora da se ispoštuje, po zakonu, vrlo stroga i detaljna procedura, a ona podrazumeva da Republički zavod izradi akt, to jest predlog odluke, koji ima svu prateću dokumentaciju, ceo elaborat, gde se dokazuje upravo ovo što piše u zakonu, da ona svojstva koja su prepoznata prilikom utvrđivanja kulturnog dobra više to kulturno dobro, odnosno više taj objekat, ne poseduje, i zbog toga nije utvrđeno kao kulturno dobro.
„Što se tiče Generalštaba, ta procedura, koliko smo mi uspeli preko vikenda da proverimo, nije zadovoljena, nije ispoštovana. Republički zavod, opet kažem koliko smo uspeli da proverimo, a mislim da smo 99 odsto sigurni, nije izašao sa takvom vrstom predloga.
Po slovu zakona, Republički zavod predlog obrazloženi šalje Ministarstvu kulture, a Ministarstvo kulture vladi Republike Srbije. Ono što znamo da nije poslato, ono što takođe znamo, to je da niko sigurno od stručnjaka, odnosno konzervatora Republičkog zavoda sa položenim stručnim ispitom, nije uradio tu vrstu elaborata“, istakla je konzervatorka za N1
Međutim, kako navodi, Republički zavod nije ni mogao da izradi elaborat, jer ne postoje elementi, jer, kako ponavlja, nijednu stvar zbog koje je ovaj Generalštab utvrđen za kulturno dobro, Generalštab nije izgubio.
Na pitanje da li je onda ta odluka doneta mimo zavoda, odnosno da li je ona u skladu sa zakonom i ustavom, Radonjić-Živkov kaže da prema informacijama koje oni za sada imaju, „kažemo ovo nije zvanična informacija zavoda, ali nemamo zvanično da smo sve pregledali, ali koliko smo uspeli od petka do danas da pregledamo, ona nije izašla iz Republičkog zavoda“.
„Samim tim što nije izašla iz Republičkog zavoda, nije ispoštovana procedura koja je propisana zakonom o zaštiti kulturnog nasleđa. Tako da samim tim, mislim nisam pravnik, ne mogu da zaključujem, ali mi deluje da nije zakonita“, kaže.
Upitana kako komentariše to što je Evropa Nostra uvrstila Generalštab u jedan od najugroženijih objekata u Evropi, a ipak naša vlada je odlučila da mu oduzme status i moguće prepusti zemljište američkim investitorima, ona ocenjuje da je to „sve malo tužno, iz prostog razloga što međunarodne organizacije, međunarodni stručnjaci, mi smo imali ne samo Evropu Nostru, imali smo Ikomos, koji je najveći skup najvećih stručnjaka na svetu što se tiče kulturnog nasleđa, takođe su pisali peticiju i apel, jer ovo je jedno zdanje koje je definitivno jako značajno i za jugoslovensku i za srpsku arhitekturu, bilo je da napomenem i na izložbi u MOMI koja je bila svetski značajna i priznata, da vlada Republike Srbije izbriše nešto što je ceo svet prepoznao kao kulturno dobro, malo nam je čudno“.
Ističe da „ako se ovako derogira zakon o kulturnom nasleđu, onda sutra može bilo koje kulturno dobro da se odlukom vlade, bez ikakvog obrazloženja, bez ikakvog osnova, stavi van snage, znači više ne bude kulturno dobro i onda se dovodi potpuno sve u pitanje i da li treba da postoji zakon o kulturnom nasleđu i da li treba da postoji služba zaštite i šta ćemo sutra sa našim spomenicima koji se nalaze u inostranstvu ili našim spomenicima na Kosovu i Metohiji, ako neka druga vlada reši da Dečani nisu kulturno dobro i krene bagerom na njih“.
„Mislim, to je sve nešto što je vrlo opasno, sa kulturnim nasleđem se po meni ne igra na ovaj način, jednostavno mora da bude zaštićeno i da se poštuje zakon države u kojoj živimo“.
Posle odluke vlade Srbije da oduzmu status kulturnog dobra Generalštabu i zdanju Ministarstva odbrane omogućena je izgradnja, između ostalog, i luksuznog hotela u vlasništvu Džareda Kušnera, zeta novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.