
Film „Gladijator 2″ je još uvek u bioskopima i u pitanju je spektakl koji se dugo čekao, a osim vizuelnog dela, muzička podloga je takođe vrlo važna.
Za film Ridlija Skota „Gladijator 2“ kompozitor Hari Gregson-Vilijams je napisao 100 minuta originalne muzike, piše RTS.
U nastojanju da stvori jedinstven i egzotičan zvuk koji bi dočarao taj vremenski period, otkrio je španskog muzičara Abrahama Kupeira, koji je specijalizovan za drevne instrumente, uključujući keltski karniks, rimsku kornu i grčki aulos.
Kupeiro u svojoj kući u Galiciji ima radionicu gde pravi stare instrumente na osnovu arheoloskih ostataka iz Pompeje ili rimskog kovanog novca.
On i komponuje muziku za te instrumente i svira ih zajedno sa najboljim orkestrima sveta. Za potrebe filma Ridlija Skota ostvario je saradnju sa britanskim kompozitorom Gregson-Vilijamsom.
„Mislim da je rezultat jedinstven jer prvi put u ovom filmu možete da čujete savremene zvuke iz perioda u kojem je film smešten, iz rimskog doba“, ističe Kupeiro.
„Gladijator 2″ postigao je uspeh na svetskih blagajnama
Španski muzičar ima kolekciju od 200 instrumenata, na 100 njih i svira, a 50 je sam napravio. Najvrednija je kolekcija karniksa, impozantne trube dužine dva metra, na kojoj je prikazana glava životinje.
Taj instrument su Kelti koristili u ratovima da podignu moral vojsci i zastraše neprijatelja. Napravio ga je na osnovu rimskog denarijusa.
„Snimio sam muziku na sedam, osam instrumenata, ali su za mene dva najspektakularnija. To su rimski kornu i karniks“, kaže muzičar.
U filmu se mogu čuti zvuci 10 drevnih instrumenata jer je kompozitor Gregson-Vilijams želeo da pored velikog orkestra i hora koje je snimio u Britaniji, iskoristi i stare instrumente.
Gregson-Vilijams je došao u Španiju, u selo u kome Kupeiro živi, i tu je snimljen ostatak.
„Proveo sam nekoliko sati improvizujući, a kompozitor Vilijams mi je davao instrukcije, govorio šta mu se dopada a šta ne. Tako se odvijao proces interpretacije, ali i kreacije“, objašnjava Kupeiro.
Gregson-Vilijams kaže da je želeo da muzika za film „Gladijator 2″ otelotvori duhovnu suštinu prvog dela tog filma, ali i da se stvori novi zvuk koji će pratiti glavnog junaka Lucija i druge likove.
Dodaje da su Luciju bile potrebne raznovrsne melodije i da su njegova ljubav, liderstvo, bes i potreba za osvetom morale da se odraze i u muzici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.