Jordanski film „Vuk“ reditelja Nadži Abu Novar, koji je na 43. FEST-u osvojio nagradu za najbolje ostvarenje u glavnom takmičarskom programu, kao i nagradu za najbolji scenario, jedan je od devet kandidata koji su se našli u užem izboru nominovanih za Oskara u kategoriji najboljih filmova van engleskog govornog područja.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Ovaj arapski vestern je Novarov prvi dugometražni film, dok je njegova domovina tek drugi put u istoriji imala svog kandidata za Oskara. Iako je „Vuk“ premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Veneciji, gde je Novar osvojio nagradu za najboljeg reditelja u selekciji Horizonti, ova nominacija je bila veliko iznenađenje za mnoge, budući da su mnogi poznatiji i nagrađivaniji filmovi među 81 ostvarenjem, koliko je ove godine konkurisalo, preskočeni (između ostalih i švedski „Golub sedi na grani i razmišlja o postojanju“, islandski „Ovnovi“, tajvanski „Ubica“…).
„Vuk“ je smešten u Arabijsku pustinju 1916. godina, gde Tib (Vuk) živi sa svojim beduinskim plemenom u zaboravljenom delu Otomanskog carstva. Pošto je izgubio oca, na njegovom bratu Huseinu je da sa pobrine za Tibovo vaspitanje. U njihove živote ulazi poručnik britanske vojske, koji je na tajanstvenoj misiji sa svojim vodičem. Iz straha da ne ukalja očevu reputaciju, Husein prihvata da ih isprati do željene destinacije, dok iz straha da ne izgubi brata, Tib kreće za njim kroz pustinju, koja je puna revolucionara i prognanika.
Među ostalim kandidatima koji su se našli u širem izboru je i „Šaulov sin“ mađarskog reditelja Lasla Nemeša, koji za sada važi za favorita za nagradu Oskar. Ostvarenje koje je nagrađeno Gran prijem u Kanu govori o poslednjim danima Drugog svetskog rata u logoru Aušvic, iz vizure jednog od članova Zonderkomanda, koji u svom svakodnevnom radu u krematorijumu otkriva leš dečaka za kojeg misli da je njegov sin. Dok ljudi oko njegova njega pokušavaju da naprave pobunu, Šaul odlučuje da izvrši nemoguć zadatak – da spasi telo deteta od plamena, pronađe rabina i priredi dečaku dostojnu sahranu. Domaća publika film „Šaulov sin“ imala je prilike da pogleda na Festivalu autorskog filma, a zanimljivo je da je i za mađarskog autora ovo debitantsko ostvarenje.
Prvi film turske rediteljke Deniz Gamze Erguven „Mustang“ je takođe jedan od festivalskih hitova ovogodišnje produkcije. Priča o pet sestara koje bez roditelja odrastaju pod budnim okom bake, a zatim i strica u malom mestu na turskoj obali Crnog mora, inspirisana je događajima iz života rediteljke. Film o devojkama koje zbog popodneva provedenog na plaži postaju i bukvalno zatočenice u sopstvenoj kući prikazan je u kanskoj selekciji „15 dana autora“ i letos je osvojio nagradu Srce Sarajeva na festivalu u Sarajevu, a kuriozitet je da na dodeli Oskara predstavlja Francusku koja je producent. Kod nas je prikazan na Slobodnoj zoni.
I za italijanskog glumca Đulija Rikijarelija film „U lavirintu ćutanja“ je prva režija dugometražnog filma. Nemački kandidat govori o pedesetim godinama 20. veka, kada događaji od pre nepune dve decenije polako ali sigurno padaju u dobrodošli zaborav. Ipak, novinar Tomas Gnilka izaziva veliko uzbuđenje u Gradskom sudu u Frankfurtu, pokušavajući da podnese krivičnu prijavu protiv nekadašnjeg čuvara iz Aušvica, koji sada spokojno živi, radeći kao nastavnik. Nadležni nisu spremni da podrže ovu inicijativu, a pažnju mu poklanja jedino mladi državni tužilac Johan Radman, koji je voljan da istraži slučaj. Film je kod nas prikazan u okviru programa Gete festa.
Među kandidatima su i: duhovita komedija „Potpuno novi zavet“, o Bogu koji stanuje u sasvim običnom trosobnom stanu u evropskoj prestonici Briselu, poznatom po lošem vremenu, dobroj hrani i dobrom pivu; kolumbijski „Zagrljaj zmije“ o susretu amazonskog šamana, poslednjeg preživelog u svom narodu, i dva naučnika koji su putovali kroz kolumbijski Amazon tokom prošlog veka u potrazi za lekovitom i retkom biljkom; danski „Rat“ Tobijasa Lindholma (poznatog kao scenariste TV serije „Borgmen“ i stalnog saradnika Tomasa Vinterberga) priča o komandantu danske vojske u Avganistanu koji biva optužen za ratne zločine; finski „Mačevalac“ govori o mladom estonskom mačevaocu koji, bežeći od ruske tajne policije, biva primoran da se vrati u domovinu gde u lokalnoj školi postaje nastavnik fizičkog; kao i irski film „Viva“ koji je snimljen na španskom jeziku, na Kubi, i govori o dečaku koji radi kao šminker u jednom havanskom klubu za transvestite ali sanja da se i sam popne na binu.
Osim što su među nominovanima četiri debitanta, zanimljivo je da čak sedam ostvarenja dolazi iz Evrope. Srpski kandidat za Oskara bio je film „Enklava“ Gorana Radovanovića. Najuži izbor od pet kandidata biće objavljen 14. januara 2016. Svečana dodela najprestižnije nagrade u filmskoj industriji biće održana 28. februara u Los Anđelesu 88. put.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.