Izložba fotografija „Gradovi u pokretu“, koja je svečano otvorena u Istorijskom muzeju Srbije, posvećena je postosmanskom nasleđu u Beogradu, Sarajevu, Istanbulu i Ankari.
Izložba je rezultat saradnje Muzeja istorije Jugoslavije i Univerziteta u Bazelu, a autorka njenog koncepta je profesorka bliskoistočnih studija Nataša Mišković. Postavka izložbe obuhvata foto-građu preuzetu iz jugoslovenskih i turskih dnevnih listova, koje prate razvoj novih država nastalih na ostacima Osmanskog carstva i to kroz 200 digitalno obrađenih fotografija koje beleže promene Beograda, Sarajeva, Istanbula i Ankare tokom ’20-ih i ’30-ih godina prošlog veka. Ove fotografske slike su snimili foto-reporteri novina Politika i Vreme iz Beograda i DŽumhurijet i Akšam iz Istanbula i kroz njih se može steći uvid u to na koji način su obnovljeni centralni delovi ovih gradova da bi predstavili vrednosti novih vlada, kako je stvaran novi čovek – moderni građanin, uz pomoć masovnih sportskih manifestacija, novih trendova u odevanju i ponašanju.
„S druge strane, svakodnevica u čaršiji je nastavila kao da se nikada ništa nije desilo“, navodi se u pozivu na ovu izložbu, koja je, inače, putujućeg karaktera. Ona je premijerno predstavljena u Bazelu, a nakon Beograda, gde će biti postavljena do 28. januara 2018, seli se u Istanbul, Sarajevo, Grac i Kembridž. Cilj izložbe je da zapadnoj Evropi prenese jugoslovenska i turska istorijska iskustva osporavajući rasprostranjene predrasude prema velikim imigrantskim grupama u ovim zemljama. U regionu izložba teži da doprinese međusobnom razumevanju i da pozove na javnu raspravu o osmanskom nasleđu odajući priznanje zajedničkim istorijskim putanjama koje su postojale, pored svih očiglednih razlika, a koje su izgubljene pri stvaranju nacionalnih država.
Izložba je koncipirana i kao svojevrsna zagonetka koja posetioca podstiče na istraživanje i od njega traži da odgonetne iz kog grada potiče svaka od prikazanih fotografija. Na taj način naglašena je teza da svi ovi gradovi imaju mnogo više zajedničkog nego što danas pretpostavljamo. Zabavni segment ove izložbe jeste i mogućnost da se posetioci fotografišu ispred istorijskih pejzaža, koji su rezultat digitalne intervencije Mehmeda Akšamije, kao i da probaju modne detalje karakteristične za ’20-e i ’30-e godine prošlog veka. U pripremi izložbe, pored saradnika Univerziteta u Bazelu, učestvovali su stručnjaci Muzeja Jugoslavije i Mehmed Akšamija, profesor fotografije Akademije likovnih umetnosti u Sarajevu, dok su autori postavke Irena i Igor Stepančić. „Gradove u pokretu“ je podržala Ambasada Švajcarske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.