U Galeriji Milene Pavlović Barili, 17. put zaredom, okupili su se poštovaoci Mileninog lika i dela na Međunarodnom bijenalu pod nazivom „U svetlosti Milene“ u Požarevcu, rodnom gradu maestralne umetnice, a tradicionalni Gran pri ove likovne manifestacije pripao je akademskom slikaru Vladimiru Pajeviću za delo „Predskazanje“ rađeno uljem na platnu.
Uz osvajača Gran prija Vladimira Pajevića, kome je pripala pozlaćena statueta velike umetnice, druga nagrada dodeljena je akademskom slikaru Predragu Peđi Miloševiću za delo „Neuzvraćena ljubav“, a treća nagrada pripala je Anđeli Ristić za diptih „Snoviđenje“, ulje na platnu.
Goste i umetnike je pozdravila Upravnica fondacije Milena Pavlović Barili LJiljana Dabić, a Bijenale je svečano otvorio predsednik Skupštine grada Požarevca Bojan Ilić. Na ovogodišnjem Bijenalu učestvovalo je 16 izlagača, od kojih je izabrano troje koji su dobili ovogodišnje nagrade. Otvarajući manifestaciju, Bojan Ilić je rekao da je Milena Pavlović Barili talenat i delo koji pripadaju čitavom svetu.
– Ovo Bijenale, koje je prvi put održano 1983. godine, je samo jedan od načina kojima iznova i iznova podsećamo slikarsku javnost kakav je biser umetničkog dara oformljen u našem Požarevcu. Sjaj tog bisera bio je previše jak da bi sijao samo jednom gradu i samo jednoj državi, pa je svojom svetlošću dotakao i Evropu i Severnu Ameriku, pa potom i čitav svet. NJen rad, prekinut preranom smrću, nije ostavio dovoljno Mileninih dela, ali ona koja su iza nje ostala, dovoljna su za čitavu večnost stvaranja. Taj talenat nije se mogao ograničiti samo na jedan vid umetnosti, rekao je Ilić i dodao da je Milena sve oko sebe pretvarala u savršeni sklad slika stopljenih u likovna dela, i reči pretočenih u najtananiju poeziju.
– Okušavši se i dokazavši i u primenjenoj umetnosti, ova umetnica čiju će vrednost vreme tek dokazati, pokazala je da umetnik ne može biti zanatlija usmeren na jedan žanr, već neko ko svoju umetnost živi i diše svakog sekunda, bez obzira šta radio i gde bio. Kao Požarevljanin, moram primetiti i biti ponosan na očigledan obrazac koji ukazuje na ovaj naš grad i broj umetnika koji su u njemu ili rođeni ili u njemu stvarali, – ili i jedno i drugo. Možda je to, između redova, najbolje objasnila upravo Milena Pavlović Barili. Možda se ona njena čuvena rečenica izrečena u NJujorku nije odnosila samo na trenutak nostalgije i veliku ljubav njenu prema majci. Možda je ona zapravo, uporedivši inspiraciju kojom je zadojena u svom gradu i inspiraciju koju crpe na drugim mestima ove naše planete, rekla da „Nigde nebo nije tako lepo kao ono iz njenog dvorišta u Požarevcu“. Ta ljubav prema svom gradu velike i svetski priznate umetnice, čiji je kult uvažavanja i pokatkad obožavanja i dalje živ među ljubiteljima umetnosti u svetu, inspiriše i nas ostale da, svako u svom domenu i prema svojim mogućnostima, pruži svoj maksimum da Požarevac bude još bolje i lepše mesto za život, bio je inspirisana Bojan Ilić.
Upravnica Galerije Milena Pavlović Barili LJiljana Dabić je ovom prilikom istakla da se po 17. put okupljamo u kući Milene Pavlović Barili, na Bijenalu u njenu čast. Kao što je Danica Pavlović, Milenina majka, zaveštala ovaj prostor za uspomenu na Mileninu mladost i talenat, tako je i grad Požarevac ovo Bijenale zaveštao inspiraciji i talentu savremenih umetnika, sa nadom da će Milenin život i stvaralaštvo biti dodatno nadahnuće.
Obeležava se 110 godina od rođenja umetnice
Bijenale se održava svake druge godine, a ovogodišnjim se ujedno obeležava 110 godina od rođenja ove srpske slikarke i jedne od najinteresantnijih ličnosti umetničke Evrope između dva svetska rata. Selektor Bijenala Predrag Peđa Todorović obratio se prisutnima pomenuvši sve ovogodišnje učesnike Mileninog Bijenala sa obrazloženjima.
Tekst je deo projekta „Kultura i turizam u službi razvoja Požarevca“, koji se sufinansira sredstvima Grada Požarevac. Stavovi izneti u tekstu ne odražavaju nužno stavove organa koji je odobrio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.