Aktuelna sedma sezona popularne serije “Igra prestola” približila se kraju, a uz prvi susret Džona Snežnog i Deneris Targerijan obeležile su je i hakerski napadi na TV mrežu HBO i “curenje” novih epizoda na internetu pre zvaničnog prikazivanja na kablovskoj televiziji.
Sve je počelo nakon treće epizode. Hakeri su uspeli da dođu do 1,5 terabajta podataka, koje su zatim postepeno objavljivali na internetu. Prvo su se pre očekivanog termina našle dve nove epizode i scenario naredne, da bi pred publikom bili i dnevnici snimanja, rasporedi i potencijalni zapleti. Fajlove je na internet postavljao neko ko se potpisuje kao Gospodin Smit. “Ako se istorija ponavlja, HBO nikada više neće biti isti. Zima je zaista ovde”, napisali su hakeri aludirajući na slogan ovogodišnje sezone.
Javno su tražili šest miliona dolara kako bi sprečili dalje “curenje” važnih informacija. HBO je prvo ponudio 250.000 dolara, verovatno kao mamac, da bi zatim u potpunosti odustali od pregovora sa hakerima. Zato su se na internetu pojavili privatni brojevi telefona i imejl adrese pojedinih glumaca. Dokumenti označeni kao “poverljivo” sadržali su i tužbe protiv televizije, buduće planove, kao i listu kontakata direktora Ričarda Pleplera. Hakeri iz grupe „Gospodin Smit” rekli su za tehnološki sajt Mešebl da imaju pristup „mnogim HBO platformama“ i da ta televizija treba „da se pripremi“ za dalje “curenje” među kojima i poslednje, sedme epizode, koja je na programu u nedelju, 27. avgusta.
Oni su sajtu Mešebl dali korisnička imena i šifre za pristup brojnim nalozima televizije HBO na društvenim mrežama, među kojima je i njen osnovni nalog na Tviteru. Uporedo sa ovim “upadima” u sistem HBO, prošle nedelje je grupa hakera „OurMine” preuzela kontrolu nad HBO nalozima na društvenim mrežama, uključujući i Tviter nalog serije “Igra prestola”.
“Zdravo. OurMind je ovde. Samo proveravamo koliko ste sigurni. Timu HBO, molimo vas, kontaktirajte nas da vam poboljšamo sistem”, napisali hakeri koji su često preuzimali naloge na društvenim mrežama važnih ljudi, poput direktora Gugla, Fejsbuka, Tvitera…
Ovo je samo jedan od hakerskih napada poslednjih godina na velike holivudske kuće. Pre HBO na meti su bili mreža Netfliks i studiji Dizni i Soni. Ipak, pravo pitanje je koliko je zapravo ova situacija uticala na gledanost serije i zaradu TV mreže HBO od pretplata. “Igra prestola” je i pre ovoga važila za najpiratizovaniju seriju u istoriji televizije. Svaka epizoda ovog serijala, kao i svakog prethodnog, mogla je da se nađe na piratskim sajtovima bilo putem torenata ili onlajn striminga već nekoliko sati po emitovanju. Bez obzira na to, deset miliona gledalaca je pratilo svako epizodu u njenom premijernom legalnom televizijskom prikazivanju. Situacija bi verovatno bila drugačija da su hakeri emitovali celu sezonu a ne epizodu po epizodu. Razloge za to mnogi vide u teoriji zavere koja podrazumeva da je sama kuća kriva za navodni hakerski napad, jer su na taj način dobili dodatnu interesovanje za seriju. S druge strane, da su to učinili, čekale bi ih ozbiljne zatvorske kazne kada bi bili otkriveni. Hakeri koji su u pojedinim zemljama postavljali neemitovane epizode već su završili iza rešetaka.
Da je bilo potrebe dodatno skrenuti pažnju na seriju, zaista je tačno. Bez obzira na zaplete koji su fanovi širom sveta s nestrpljenjem čekali da vide tokom šest sezona, bitke, zmajevi, susreti najvažnijih likova… nisu bili dovoljni da prevaziđu činjenicu da su pojedini detalji zaista glupi, te da su neke situacije zaista na granici prihvatljivih čak i u žanr kao što je epska fantastika prepunog zmajeva, zombija i zombi-zmajeva. Gavran koji stiže do drugog kraja Vesterosa za tili čas ili pojedinih likova koji pretrče kilometre za nekoliko minuta. Zaista?! Na Aristotelovim zakonima nužnosti i verovatnosti počiva svaka dobra priča.
Razlozi za ove nespretne trenutke verovatno se kriju u tome što je broj epizoda do kraja serijala već zacrtan, pa se radnja koja je u nekim trenucima u prethodnim sezonama delovala razvučeno, ubrzano privodi kraju. Producenti se već uveliko pripremaju za planirane spin-off serije, pa nemaju vremena da se u potpunosti posvete još nezavršenoj seriji. Osim toga, aktuelna, kao i sledeća sezona, nije zasnovana na knjigama Džordža R. R. Martina, budući da njegov serijal „Pesma leda i vatre“ još uvek nije završen. Iako je pisac sugerisao kako bi trebalo da se razvija dalji tok radnje, on nije ni na kakav način učestvovao u pisanju scenarija, a kako kaže nove epizode nije čak ni pogledao.
Martin objašnjava da je razlog za to to što je bio previše zauzet pisanjem nove knjige “Vetrovi zime“, koja bi trebalo da bude objavljena sledeće godine. Kako je otkrio, biće velikih razlika između televizijske serije “Igra prestola“ i njegove knjige.
“Knjiga i serija idu različitim putevima. Na ekranu su odmah pobili neke likove, a oko dvadesetak njih će se pojaviti u mojoj knjizi“, ispričao je pisac.
Inače, sedma sezona je pokrenula lavinu terija na koji način će se dalje razvijati zaplet. Ko je Noćni kralj, koja je uloga Brena u ratu između Šetača i ljudi, da li je Deneris zaista milosrdna vladarka ili luda tirenka kao i njen otac… neka su od pitanja koja se šire internetom, dok publika sve više navija za incesoidnu ljubav između Džona Snežnog i Deneris Targerijan(!). Nakon šest odgledanih epizoda sedmog serijala ne čudi što su najzanimljiviji trenuci “Igre prestola” davno iza nas i što malo toga može zaista da iznenadi publiku. Treba li reći da će osma sezona imati samo šest epizoda. Da li će dostići njihov nivo, moraćemo da sačekamo godinu dana da vidimo.
Finalna epizoda “Igre prestola” biće emitovana 27. avgusta na HBO. Zvaće se “Zmaj i vuk” i trajaće 79 minuta i 43 sekunde, zbog čega će biti najduža epizoda do sada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.