Otvoren je 13. Bijenale arhitekture u Veneciji. Venecijanski Đijardini park je prepun kamera, višejezičnog brbljanja, ali kako se globalna arhitektonska zajednica sliva u grad, tako se pojačava preispitivačko raspoloženje.

Za poslednje dve decenije, Venecijom su dominirala velika imena koja su imala spektakularne projekte, ali se ove godine oseća potreba za novim imenima. To odražava koncept, koji je osmislio arhitekta Dejvid Čiperfild, kustos ovogodišnjeg 13. Bijenala. Dejvid Čiperfild je blizu vrha arhitektonske igre, ali ovogodišnji motiv koji je odabrao „Zajedničko polje“ (Common Ground) sugeriše inkluzivnost i antielitizam. „Arhitektura je postala vrsta egzotičnog voća. Što više postaje retka stvar, manje su šanse da ćemo se njom baviti iz dana u dan. Šta je arhitektura i kako se uklapa u zajednicu jeste priča koju želim ovim da ispričam“, rekao je Čiperfild.

Dejvid Čiperfild je prekjuče zvanično otvorio Bijenale arhitekture dodelom nagrada, na kome je na centralnoj izložbi predstavljeno 69 projekata, oko 120 autora i grupa (arhitekata, fotografa, umetnika, kritičara, studenata…). Manifestacija je postala inkluzivna – među 55 nacionalnih izlagača, ove godine prvi put izlažu i učesnici iz Angole, Kuvajta, Turske, Kosova i Perua. Još uvek su učesnici i velika imena arhitekture: Norman Foster, Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Alvaro Siza, Peter Zumthor, da ne pominjemo 40 britanskih arhitekata.

Izložba britanskih arhitekata ima podnaslov – Ideje za promenu britanske arhitekture – i prikazuje rezultate 10 arhitekata koji su putovali u druge zemlje kako bi istraživali pristupe arhitekturi relevantne za Veliku Britaniju. Jedan od timova predstavlja program izgradnje montažne škole iz 1980. u Brazilu, legendarnog arhitekte Oscara Niemeyera.

Zlatni lav za najbolji nacionalni paviljon na 13. Bijenalu arhitekture je dodeljen Japanu za izložbu „Arhitektura je ovde moguća? Kuća za sve“, koju je osmislio Toyo Ito u saradnji sa grupom mladih umetnika i lokalnom zajednicom. Ovom izložbom su predstavljeni koncepti alternativnog stanovanja za one čije su kuće uništene u katastrofalnom zemljotresu i cunamiju 2011. Prezentacija i naracija japanskog paviljona pristupačna je i najširoj publici, naveo je žiri, ističući da je impresioniran humanošću tog projekta.

I predstavnici Srbije izlažu na Bijenalu u Veneciji. Grupa tek svršenih studenata arhitekture će u celom paviljonu izložiti jedan objekat, sto širok pet, a dugačak 22 metra. Ono što ovaj projekat čini jedinstvenim je to što četiri nogara standardne visine od jedan metar pridržavaju ploču površine 110 kvadrata, tešku pet tona. Tehnički zahtevan projekat pod nazivom „Jedan sto“ ima za cilj da izvrtanjem dimenzija naglasi veliku, nesagledivu, praznu površinu koja ga čini lepim, a koja provocira posmatrače da kreiraju prostorne varijacije. Sama filozofska nit ovog projekta odgovara i temi ovogodišnjeg Bijenala u Veneciji.

Iako, možda, ironija teme ovogodišnjeg Bijenala leži u tome što se on održava u jednom od najskupljih svetskih gradova i što povod obeležava veliki broj ekskluzivnih zabava, večera i događaja, osnovni cilj je razmena ideja i stvaranje jednog zajedničkog arhitektonskog polja.

Počelo nadmetanje za Zlatnog lava

Venecija – Najstariji filmski festival na svetu, venecijanska Mostra, počeo je preksinoć premijerom filma Mire Nair „The Reluctant Fundamentalist“ – političkim trilerom o mladom Pakistancu rastrzanom između Volstrita i poziva svoje domovine. Film Mire Nair prikazan je van konkurencije, dok je nadmetanje za Zlatnog lava počelo juče projekcijama filmova „Izmena“ Rusa Kirila Serbrenikova i „Superstar“ francuskog reditelja Gzavijea Đanolija.

U konkurenciji se nalazi 18 filmova, a najviše se iščekuju nova ostvarenja „To the Wonder“ Terensa Malika, „Passion“ Brajana de Palme i „The Master“ Pola Tomasa Andersona. Na Mostri će ukupno biti prikazano 60 ostvarenja u okviru šest programa, značajno manje nego što je uobičajeno. Predsednik žirija je Majkl Man, a članovi su: Ursula Majer, Samanta Morton, Marina Abramović, Pablo Trapero, Letisja Kasta, Piter Ho-San Čan, Mateo Garone i Ari Folman. M. K.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari