Filipo Bernardini priznao je da je ukrao više od hiljadu neobjavljenih rukopisa pretvarajući se da je književni agent i obećavajući mnogim poznatim autorima, među kojima su Margaret Atvud i Sali Runi, unosne ugovore.
Posle godinu dana mrcvarenja po sudovima Italijan Filipo Bernardini priznao je u njujorškoj sudnici da je prevario silne književnike lažno se pride predstavljajući kako bi se domogao njihovih neobjavljenih rukopisa, piše Nova.rs.
Filipo Bernardini, italijanski državljanin s radnim prebivalištem u Londonu, razvio je prevarantsku šemu koristeći tzv. fišing (oblik sajber-kriminala), a njegov „poduhvat“ zapanjio je književni svet.
„Filipo Bernardini koristio je znanje i insajderske informacije u izdavačkoj industriji kako bi skovao šemu zahvaljujući kojoj je krao dragocene rukopise pisaca i ugrozio izdavačku industriju“, saopštio je njujorški okružni tužilac Dejmijan Vilijams.
Američki zvaničnici naveli su da je tridesetogodišnji Bernardini koristio različite mejl adrese u kojima se predstavljao kao književni agent i tako varao autore ne bi li došao do njihovih rukopisa.
Sve je počelo još leta 2016. godine i trajalo do prošlog januara. Tada je Italijan konačno uhapšen.
Bernardini je pravio lažne mejl adrese i registrovao više od 160 internet domena koji su, kako su naveli tužioci, bili „zbunjujuće slični pravim“. Prevarom, predstavljajući se kao književni agent, došao je do više od hiljadu rukopisa proteklih godina.
Među njima su i rukopisi Margaret Atvud, Sali Runi, Ijana Makjuana, ali i glumca koji je objavio tri romana Itana Hoka, prenela je agencija AP.
Slavna kanadska književnica, autorka dela „Sluškinjina priča“, „Đavoli nakot“, „Godina potopa“, „Slepi ubica“, „Mačije oko“ izjavila je još 2019. da je bilo „usklađenih napora da se ukrade rukopis“ čuvenog joj dela „Svedočanstva“ još pre nego što je objavljen: „Bilo je mnogo lažnih mejlova nekih ljudi koji su pokušavali da bace pogled čak i na samo tri stranice knjige, ma da bace pogled na bilo šta“, rekla je Atvudova tada za „Bukseler“.
Ono što je čitavu ovu prevaru učinilo dodatno zbunjujućom jeste to što ni u jednom trenutku Italijan nije pokušao da proda praktično „ukradene“ rukopise.
U optužnici su otkriveni detalji o tome ko je zapravo italijanski muljator. Radio je u londonskom ogranku „velike američke izdavačke kuće“. U pitanju je kuća „Sajmon i Šuster“, a nakon svega što se desilo iz ovog izdavačkog giganta saopštili su da su „preneraženi i šokirani“ zbog ove prevare.
Filipo Bernardini, iako je priznao krivicu na sudu, nije želeo da javno otkrije motive koji su ga naterali na prevaru. I dok će mu kazna biti izrečena 5. aprila u Američkom okružnom sudu, a maksimum za ovo delo je 20 godina zatvora, Italijanu je naloženo da plati 88.000 dolara na ime dela odštete.
Izvor: Nova.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.