Goruća pitanja privatizacije javnih prostora: Izbor iz programa 60. Oktobarskog salona 1Foto: 60. Oktobarski salon

Okrugli sto „Umetnost kao sredstvo urbanog pejzaža“ biće održan sutra, u utorak, 19. novembra u 18 sati, u Ministarstvu prostora, ( Kondina 26/2) koje i irganizuje ovu diskusiju.

U razgovoru učestvuju Alesandra Savioti (Asociación de Arte Útil), Iva Čukić (Ministarstvo prostora), Ana Džokić (Stealth.unlimited) i Lorenco Balbi, kustos 60. Oktobarskog salona.

Imajući u vidu da se u današnjim gradovima, koji se brzo transformišu, demokratija i javnost suočavaju sa izazovima bez presedana.

Sa sve većom dominacijom kapitalizma vođenog profitom, politička sfera izgleda paralizovana, nesposobna da planira održivu budućnost i ne uspeva da stvori prostor za sve građane.

Na ovom okruglom stolu ispitaće se neka goruća pitanja kao što su privatizacija javnih prostora, uticaj nekretnina na urbani razvoj i često prisutna džentrifikacija. Poseban akcenat biće stavljen na temu umetničkih praksi koje mogu biti katalizator promena.

Govoreći o umetničkim projektima u Beogradu (Ministarstvo prostora i Stealth.unlimited) i širom sveta (uvršteni u arhivu Arte Útil), koji predviđaju alternativnu budućnost bez propisivanja fiksnih rešenja, ovaj događaj će naglasiti moć kreativnosti u ponovnom osmišljavanju gradova i obnavljanju prostora za javnu upotrebu.

Okrugli sto je deo kustoskog koncepta Dobrile Denegri i Lorenca Balbija pod nazivom „Trag” u okviru 60. Oktobarskog salona.

Sledećeg dana, u sredu, 20. novembra, u 18 časova, u Dvorani Kulturnog centra Beograda biće predstavljena knjiga Marije Ajhorn Kτίριο ως περιουσία άνευ ιδιοκτήτη / Zgrada kao imovina bez vlasnika (2017–).

U knjizi je predstavljen rad nastao za potrebe izložbe savremene umetnosti documenta 14, održane u Atini 2017. godine.

On se sastoji od kupovine nekretnine u Atini, na koju se potom prenosi status imovine bez vlasnika kako bi se stvorio slobodan lokalitet na kojem se može promišljati uticaj globalnog kapitalizma na urbano tkivo sa pozicije umetnosti i feminističkog marksizma.

U publikaciji se opisuju postupak kupovine nekretnine i proces izmene njenog statusa u status imovine bez vlasnika, koji traje od 2017. godine.

U razgovoru učestvuju: Adam Šimčik, kustos i umetnički direktor izložbe savremene umetnosti documenta 14, Konstantina Teodoru, arhitektkinja i istraživačica urbanosti, Lorenco Balbi i Dobrila Denegri, kustosi 60. Oktobarskog salona, i Marija Ajhorn, autorka.

Brojni posetioci 59. Bijenala savremene umetnosti u Veneciji 2022. godine sećaju se upečatljivog rada Marije Ajhorn Relokacija jedne strukture, kada je, ogolivši delove zidova i temelj Nemačkog paviljona, razotkrila istorijske slojeve nemačke istorije i nacističke prošlosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari