Izložba inspirisana mitovima o mutiranim i radioaktivnim „čudovištima“ iz Černobilja 1Foto: Anna Jermolaewa / Bildrecht, Wien

Nakon nuklearne katastrofe u Černobilu u prečniku od 30 kilometara oko mesta nesreće proglašena je zabranjena zona koja se nakon više od 30 godina pretvorila u prirodni rezervat. Vukovi, risevi, orlovi, divlji konji i druge retke vrste žive u gotovo pustoj, divljoj oblasti, saopštilo je Predstavništvo Grada Beča.

Austrijsko-ruska fotografkinja Ana Jermoleva u izložbi „Černobil safari“ u bečkoj galeriji MAK pokušava da zamisli faunu tog područja kao svet bez ljudi. Iako je životinjski svet stalno bio izložen visokom zračenju, mogao je da se razvija i razmnožava, jer usled evakuacije stanovništva nije bilo nikakvog uticaja na njegovo stanište.

Ana Jermoleva je posetila zabranjenu zonu 2014. i 2021. godine. Životinje koje nije uspela da uslika, skicirala je u akvarelima. Izložba je inspirisana mitovima o mutiranim i radioaktivnim „čudovištima“ u tom području. Umetnica nas vodi na putovanje kroz postapokaliptični prostor gde nastaje slika pejzaža koji se ne može dokučiti.

Sada područje nuklearne katastrofe predstavlja utočište za više od 400 životinjskih vrsta od kojih su 50 klasifikovane kao ugrožene. Projekat umetnice povlači paralele sa filozofskim terminom dubinske ekologije koji  polazi od toga da se čovečanstvo ne treba smatrati nadmoćnim u odnosu na biljni i životinjski svet. Katastrofa u Černobilu pokazuje da čovečanstvo ima potencijal da svesno uništi planetu. Sa ekološkog stanovišta planeta bi imala bolju budućnost bez ljudi.

Izložba je otvorena od 9. marta do 5. juna 2022. godine u galeriji MAK u Beču.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari