Izložba pečata u Konaku kneza Miloša 1Jedan od eksponata Foto: imus.org.rs

U Konaku kneza Miloša, pod pokroviteljstvom Istorijskog muzeja Srbije, postavljena je izložba „Pečatnjaci i pečati“. Izloženi su pečatnjaci iz 19. i prve polovine 20. veka, a jedna od najznačajnijih primeraka je Strojimirov zlatni pečatnjak iz kasnog 9. veka.

Ovaj tipar je služio za svakodnevnu upotrebu odnosno umesto potpisa. Jednostavan natpis na njemu, koji u prevodu sa grčkog glasi „Bože, pomozi Strojimiru“, upućuje da je korišćen za privatnu upotrebu i najverovatnije je nošen oko vrata ili ruke, na šta ukazuje alka na vrhu i mogao je dodatno služiti kao deo nakita. „Strojimirov tipar (pečatnjak) je do sada najstariji tipar jednog srpskog arhonta(vladara). Spektralnom analizom je utvrđeno da je zlato iz druge polovine 9 veka. Po izgraviranom krstu vidi se da je hrišćanin, a druga polovina 9. veka je i vreme hristijanizacije Srba i Bugara“, kaže za Danas autor izložbe Vladimir Merenik.

Ovaj pečatnjak predstavlja najraniji materijalni dokaz o postojanju srpske države na Balkanu i pretpostavlja se da je pripadao srednjem sinu kneza Vlastimira (oko 830 – 851), koji je prvi srpski vladar o kome postoje podaci. Na izložbi se mogu videti i zvanični pečatnjak vožda Karađorđa, kneza Miloša Obrenovića, Aleksandra Karađorđevića, Petra Karađorđevića, Mihaila Obrenovića, a posebno se izdvaja i lični pečatnjak od ametista i srebra kralja Milana Obrenovića

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari