Izložba Tito u Africi – slike solidarnosti, Muzeja Jugoslavije, biće otvorena od 23. juna do 20. oktobra u Vende muzeju u Los Anđelesu (SAD), specijalizovanom za teme Hladnog rata i socijalizma.
Nakon uspešnog gostovanja izložbe u Muzeju Pit Rivers (Velika Britanija) 2017. godine, ova izložba će još jednom pokazati koliko su značajni artefakti Muzeja Jugoslavije, kao svedočanstva o vremenu solidarnosti sa Afrikom i Trećim svetom u borbi za nezavisnost, ali i da su nezaobilazan deo svetske kulturne baštine, navodi se u saopštenju Muzeja Jugoslavije.
Izložba je rezultat saradnje istraživača u okviru projekta Socijalizam postaje globalan – veze između zemalja drugog i trećeg sveta Univerziteta u Ekseteru i Muzeja Jugoslavije.
Realizovana je uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja i Britanskog saveta za umetnost i humanistiku.
Gostovanje u Vende muzeju je prilika da se američkoj publici i njihovim istraživačima predstavi i foto-arhiv Muzeja Jugoslavije kroz izbor fotografija snimljenih od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka, tokom putovanja Josipa Broza Tita i njegove supruge, Jovanke Broz, u afričke zemlje.
Fotografije koje su kustosi odabrali za ovu izložbu beleže Titove susrete sa značajnim istorijskim ličnostima, među kojima su etiopski car Hajle Selasije, egipatski predsednik, Abdel Gamal Naser, i prvi premijer i predsednik Gane, Kvame Nkruma.
Autori projekta, kao i tekstova u istoimenoj knjizi koja prati izložbu su: Radina Vučetić, istoričarka (Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu), Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i teoretičarka umetnosti, Pol Bets, istoričar (Univerzitet u Oksfordu) i Radovan Cukić, kustos istoričar (Muzej Jugoslavije). Kustoskinje izložbe Tito u Africi – slike solidarnosti su Ana Sladojević, nezavisna kustoskinja i Mirjana Slavković, kustoskinja Muzeja Jugoslavije.
Izložba prikazuje promenljiv odnos dve osnovne komponente: društvene vrednosti solidarnosti i antikolonijalizma s jedne, i formalne reprezentacije međudržavnih susreta na najvišem nivou s druge strane.
Vrednosti o kojima je reč bile su zajedničke zemljama trećeg sveta sa kojima je Jugoslavija šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka delila uverenja i ciljeve. Ovom izložbom, između ostalog, ukazuje se na potencijal nasleđa da doprinese prepoznavanju, reafirmaciji i redefinisanju pomenutih društvenih vrednosti.
Izložbu Tito u Africi – slike solidarnosti, samo u Muzeju Jugoslavije od kraja juna do kraja oktobra 2017. godine videlo je više od 50.000 posetilaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.