Taj njen „Singspiel“ – opereta ili šaljiva igra sa pevanjem se sastoji iz 769 listova koji su podeljeni u tri čina (odseka) – crteži, tekstovi, kao i skice u tehnici gvaša.
Gvaš je vodena boja sastavljena iz grubih pigmenata uz dodatke krede i vezivnog sredstva koje se zove Gummi arabicum.
Bogata sveska gvaševa Šarlote Salomon od 1971. nalazi se u Jevrejskom muzeju u Amsterdamu.
To delo je izvanredno svedočanstvo o umetničkoj produkciji u 20. veku i ujedno je jedinstvena ilustracija meandrirajućeg i samodređujućeg života Šarlote Salomon.
Ono kroz mnoštvo slika i sižea odražava bogate odnose sa umetnošću, filmom, muzikom i filozofijom njenog vremena.
Ilustracije i tekstovi, kao i skice jedne pozorišne postavke ili jednog filmskog scenarija slivaju se u homogene vizuelne celine i daju im hibridni karakter žanra koji bismo nazvali grafičkim romanom.
Figure u njenom delu potiču iz njenog ličnog okruženja te, iako subjektivno obrađene, imaju fiktivni karakter apstrakcija.
Taj „Singspiel“ Šarlote Salomon sastoji se iz međuljudskih zbivanja u njenom životu: preteća opasnost u nacionalsocijalističkoj diktaturi čini osnovnu pozadinu na kojoj se njene vizuelne ”priče” razvijaju.
Njeno životno delo omogućuje jedinstveni uvid u kompleksni i nasilno prekinuti život mlade umetnice.
Ova izložba je nastala kao zajednički projekat umetničke galerije Lenbachhaus (Lenbahove kuće) sa Jevrejskim muzejom u Amsterdamu.
Izložbu je kuratirala Irene Faber u Amsterdamu, a u Lenbahovoj kući u Minehnu su je pripremili Dirk Hene i Štefani Veber.
”Život? ili pozorište?” svedoči kroz inovativne i intenzivne vizuelne efekte, kao i ironične nijanse, o samosvesnoj umetničkoj praksi umetnice.
I izvan svoje umetnosti Salomon nastupa, uprkos udarcima sudbine i antisemitskog progona – kao suverena protagonistkinja svog umetničkog delovanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.