U Holu Narodne bibliteke Srbije u toku je izložba ilustracija za decu Bosiljke Bose Kićevac, poznate beogradske, srpske i jugoslovenske likovne umetnice, grafičara i slikarke, čiji je umetnički opus obeležio ovdašnju ilustraciju tokom druge polovine 20. veka.
Postavka pod nazivom “Između stvarnosti i mašte” deo je umetničke zaostavštine Bosiljke Kićevac koja se kao jedan od dvesedetak legata čuva u NBS.
Izlaganjem njenih 150 crteža i grafika kojima su ilustrovane knjige narodne književnosti različitih žanrova, savremene literature za decu, kao i dečiji časopisi od Zmaja i Nevena do Politikinog i Mikijevog zabavnika, NBS ostvarila je ideju umetnicine porodice da njeno delo vrati javnosti poklanjanjem umetničke zaostavštine Bosiljke Kićevac najstarijoj instituciji kulture u Srbiji.
Autor izložbe i kataloga je Gorana Stevanović, bibliotekar savetnik za Grafički fond i Umetničku zbirku NBS.
Odabrani primeri ilustracija romana, pripovedaka, poezije, autorskih i narodnih bajki u popularnim izdanjima i časopisima za decu hronološki su smešteni u period najintenzivnijeg rada Bosiljke Kićevac, od sredine pedesetih do kasnih devedesetih godina 20. veka.
U NBS ističu da su “inventivna grafička rešenja srpskih narodnih poslovica i priča sagledana kroz dinamični kontekst razvoja posleratne ilustracije u Srbiji i nekadašnjoj Jugoslaviji”, a da su radovi Bosiljke Kićevac definisani odednicama: “romantičan naturalizam” “maštovita lirska faktografija“, “poetski ralizam”.
“Stiče se utisak da”, kako konstatuje Gorana Stevanović u katalogu izložbe, “crteži nastaju spontano, u jednom dahu i da zrače svežinom i neposrednošću”.
“Bosiljka Kićevac dosledno oblikuje uzornu figuru marljivog, poštenog i obrazovanog deteta koje pomaže porodici i društvu. Sa prodorom popularne kulture, uporedo sa opadanjem tema iz NOB-a, ilustracije Bosiljke Kićevac oslobađaju se moralizatorskog aparata. Najveću umetničku slobodu ostvarila je u ilustracijama narodnih bajki”, navodi Gorana Stevanović.
Ona ukazuje i da je “veliki deo stvaralaštva Bosiljke Kićevac posvećen srpskoj tradiciji, što je naglašeno i na izložbi u NBS“.
“Doprinos Bosiljke Kićevac srpskoj ilustraciji za decu očitava se u osobenom vezivanju za etnografsko blago i vizantijsko slikarstvo proisteklo iz težnje ponete još sa Akademije za korišćenje nacionalne baštine kao posebne i autentične vrednosti u umetničkom delu… To najviše dolazi do izražaja u narodnim pričama, u kojima je svet čudesnog i fantastičnog dominantan isto koliko i svet realnog”, objašnjava Gorana Stevanović u katalogu i skreće pažnju i na umetničku fascinaciju Bosiljke Kićevac rodnim gradom Beogradom.
Pored radova Bosiljke Kićevac, na izložbi u NBS mesto su našle i njene dnevničke beleške, nagrade i priznanja za umetničko stvaralaštvo, lični predmeti, slikarski pribor, crteži kad je bila dete, autoportreti, fotografije…
Koncept i dizajn suvenira inspirisanih crtežima i slikama Bosiljke Kićevac uradila je Nađa Stojković Jovanović, bibliotekar savetnik.
Zaostavština Bosiljke Kićevac u NBS sastoji se od više od 2.000 originalnih ilustracija, crteža, skica i grafičkih listova, 30 ekslibrisa, triptiha uramljenih grafika Beograd – panorama, 300 ilustrovanih knjiga i izložbenih kataloga iz oblasti likovne i primenjene umetnosti druge polovine 20. veka, 400 brojeva najpoznatijih časopisa za decu, 280 fotografija, lične prepiske i prateće dokumentacije.
Nijedan da bez linije
Foto: NBS
Dosledna pravilu usvojenom još na studijama “Nijedan dan bez linije”, Bosiljka Kićevac (1924-2016) bila je plodan i tražen autor.
Život je ispunila neprestanim radom i stalnom potrebom za stvaranjem.
Diplomirala je na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu na odseku dekorativnog slikarstva 1956, a postdiplomske studije završila je dve godine kasnije.
Pored ilustracije bavila se grafikom, monumentalnim slikarstvom, nacrtima za unikatne tepihe i projektima za tekstil.
Bila je član Ulupudsa, dobitnik svih prestižnijih priznanja za umetničko stvaralaštvo.
Aktivno je izlagala samostalno i bila srpski predstavnik na različitim internacionalnim smotrama i izložbama.
Na brojne apele i proteste kulturnih radnica, radnika, umetničkih esnafa, asocijacije Nezavisna kulturna scena (NKSS).., koji ukazuju na tešku situaciju u kulturi koja traje više od decenije, od Vlade Srbije stigao je još jedan bahati odgovor.
Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.