Kad progovori "Kraljevački polukrug" 1Dobrilo Čuljković Foto: Zoran Nikolić

U Galeriji Kulturnog centra Ribnica večeras je otvorena izložba ulja na platnu  i fotografija „Kraljevački polukrug“ poznatog kraljevačkog  fotografa i slikara Dobrila Čuljkovića – Čuljka.

Dobrilo je, bez malo punih pet decenija, svojevrshi hroničar grada na obalama Ibra. Njegovom oku i objektivu nisu promicale brojne i burne promene koje je Kraljevo doživelo u predhodnih pola veka. Centralna tema njegovih slika  i  fotografija koje izlaže oku javnosti još od svoje prve samotalne izložbe 1979. godine pa sve do  ove večerašnje jeste glavni Gradski trg sa Spomenikom Srpskim ratnicima sagrađenim 1931. godine.

Kad progovori "Kraljevački polukrug" 2
Vraćanje Spomenika srpskim ratnicima   Foto: Zoran Nikolić

I kao što je ovaj, kraljevački kružni trg, sa koga se račvaju centralne gradske ulice pod pravim uglom, originalno rešenje arhitekte Laze Zubana iz tridesetih godina devetnaestog veka,svojevrsni beleg, simbol Kraljeva, tako su i Dobrilove fotografije inspirisane  tim prostorom i spomenikom Srpskim ratnicima izuzetan i dragoceni dokument promena koje je doživelo Kraljevo.

On je, zajedno sa kolegom po objektivu, pokojnim Markom Petrovićem, zabeležio momente i atmosferu povrataka spomenika u centar grada , novembra 1982. godine, posle njegovog dvodecenijskog bivakaovanaj na Gradskom groblju na koje  je ,iz kvazi političkih razloga, izmešten 1.maja 1960. godine.

Ali ono što se još  vidi na Čuljkovim fotografijama  Trga, na šta je on ukazao posetiocim prisutnim na otvaranju izložbe, jesu urbanističke i arhitektonske promene u pozadini centralnog gradskog trga, kada su na tom prostoru, od početka devedesetih godina prošlog veka počele da niču, kako to on reče, zgradurine koje su zaklonile impresivni pogled iz centra grada  na Stolove i zatvorile srtujanje svežeg vazduha koji je u grad stizao što sa te obližnje planine što sa Ibra koji je od centranog trga udaljen tristotinak metara.

Kad progovori "Kraljevački polukrug" 3
Foto: Z. Nikolić

To svoje zapažanje o svojevrsnom planersko-urbanističkom nepočinstvu Dobrilo je izgovori kraj svoje, kako to reče, jedinstvene fotografije snimljene u jesen 1982. godine kada je  iskoristio, kako kaže, jedinstvene i nikad ponovljene meteo uslove koji su mu omogućili da običnim objektivom  iz centra grada, kraj Spomenika srpskim ratnicima, snimi panoramu na kojoj se vidi gotovo svaka kućica na udaljenim Stolovima. Ta fotografija kazuje kao da je Kraljevo,povratkom spomenika u centar grada, ponovo progledalo. Nažalost, na kratko jer su te „oči grada“ zatvrorene gradnjom koju smo već pomenuli.

Setio se Dobrilo večeras, sa setom, i jednog tragičnog događaja u zadnjoj godini proteklog veka  kada mu je, u požaru, izgorela  fotografska radnja i  hiljade negativa i fotografija. On se, kaže, ubrzo s tim pomirilo ali mi, posetioci večerašnje izložbe možemo samo da slutimo kakav je to šteta za grad i  neke, njegove, buduće, hroničare.

Izložba ovog umetnika, člana Udruženja likovnih umetnika Kraljeva biće otvorena još dve nedelje a naša preporuka je da lepe dane ovog produženog Miholjskog leta iskoristite i za šetnju do Galerije Kulturnog centra u Ribnici. Biće to korisna šetnja za vaše fizičko i duhovno stanje jer će vas Dobrilove fotografije podsetiti na buru vremena u kome živimo iako se u njegovom objektivu nalaze, samo na izgled, statične stvari poput Gradskog trga i Spomenika srpskim ratnicima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari