Kokice terapija je novi mesečni program Doma omladine koji predstavlja katarzičnu bioskopsku terapiju.
Terapiju koja podrazumeva i smeh i plač, gledanje filma za neophodno emotivno oslobađanje, filma o kome se priča kada se upali svetlo, s predavačima koji su renomirani psihoterapeuti različitih škola i pravaca.
Na trećoj seansi Kokice terapije u ponedeljak u 19 časova u sali Amerikana* Doma omladine Beograda biće prikazan film Gustava Tareta “Zidovi koji nas dele” / Medianeras (Argentina, Španija i Nemačka, 2011).
Da bi izbegli da ih proguta urbani ili lični haos, glavni junaci Marijana i Martin, komšije neznanci, se zatvaraju u kvazi-sigurne kuće, svoje stanove, više živeći u fantazijama i fobijama nego u stvarnosti. Uprkos anksioznosti koja je oboma glavni sastojak života, uspevaju da se međusobno povežu putem Interneta i da od izgubljenih, postanu srodne duše. Režiser, Gustavo Tareto, nam otkriva kako zamamne, tako i neuralgične tačke Buenos Ajresa. Anima mundi diše i kroz arhitekturu grada u kome se dešava radnja. “Zidovi koji nas dele” mogu da nas odvoje, ali i spoje..
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=fPc9D5eLLig]
Zašto Kokice terapija? Film nudi pitanja, preispitivanja, identifikaciju sa pričom ili likovima, omogućava upoznavanje sveta oko nas isto koliko i našeg unutrašnjeg sveta. Nove psihološke teorije tvrde da gledanje filmova u terapeutskom kontekstu može pomoći u prevazilaženju ličnih problema, a da uz profesionalnu medijaciju stručnjaka i dobru prezentaciju fimovi mogu biti i dodatna terapija za bolesti zavisnosti, straha od umiranja i smrti, napuštanja, zlostavljanja, mogućnost da se dopre do gledaoca. Stari i novi filmofili intuitivno su došli do istih saznanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.