Na subotnjoj dodeli Kids Choice nagrada u Americi, dvostruki trijumf zabeležila je Majli Sajrus – kao omiljena pevačica i TV glumica. Njeno izvođenje „GNO – Girls Night Out“, bio je jedan od trenutaka 21. dodele nagrada američke dece, što je obeležilo vrištanje više od 10.000 tinejdžera u Poli paviljonu u Los Anđelesu.
Na subotnjoj dodeli Kids Choice nagrada u Americi, dvostruki trijumf zabeležila je Majli Sajrus – kao omiljena pevačica i TV glumica. Njeno izvođenje „GNO – Girls Night Out“, bio je jedan od trenutaka 21. dodele nagrada američke dece, što je obeležilo vrištanje više od 10.000 tinejdžera u Poli paviljonu u Los Anđelesu. Ovogodišnja organizacija dodele nagrade, sa puno pratećih dešavanja na bini, koje su mnogi komentatori okarakterisali kao „najobičnije glupiranje“, oduzelo je toliko vremena da prezenteri nisu uspeli da se pojave i najave čak tri nagrade. Među pobednicima bio je i Drejk Bel – trofej za najboljeg TV glumca (Drejk je deo postave omiljenog dečjeg TV šou programa „Drejak i Džoš“), Edi Marfi omiljeni je glas („Šrek Treći“), „Američki Idol“ je omiljeni rialiti šou, Jonas Brothers su najbolji muzički sastav, a Kris Braun bio je najbolji u kategoriji pevača. Jedini ozbiljnan trenutak u 90-minutnom programu, bio je u trenutku kada je Kameron Dijaz dobijala nagradu „Želim da budem“ – koju deca dodeljuju osobi koja poseduje kvalitete kakve bi i oni želeli da imaju. Posle seta isečaka iz njenih filmova, Dijazova ih je ohrabrila da učestvuju u zaštiti životne sredine, rekavši – „Vi ćete promeniti svet. Svako od vas. Izađite i učinite da svet postane bolje mesto“. Džejson Li nagrađen je za najomiljeniji film – „Alvin i veverice“. Kid Choice nagrada može se pohvaliti da je ove godine „izbrojala“ čak 88 miliona glasova, koji su odlučivali za najbolje u kategorijama, što je duplo više od prošlogodišnjeg rekordnog broja – 40 miliona.
Priručnik za samoispomoć „If You Want Closure In Your Relationship, Start With Your Legs“ (Ako želite prekid veze, počnite od svojih nogu) pobedio je na ovogodišnjem izboru knjige najčudnijeg naslova u Britaniji, koji je sproveo časopis Bukseler (The Bookseller). Priručnik je opisan kao „knjiga za samoispomoć koju je napisao muškarac za dobrobit žena“, a njen autor je Big Bum. Urednik Bukselera Džoel Riket prokomentarisao je pobednički naslov rečima – „Toliko je efektan da knjigu čak ne morate da pročitate“, preneo je BBC. Drugu nagradu osvojio je naslov „I Was Tortured By the Pygmy Love Queen“ (Mučila me pigmejska kraljica ljubavi), knjiga koja govori o izmišljenom američkom pilotu iz Drugog svetskog rata, koga zarobe Pigmeji predvođeni sadističkom ženom. U javnom glasanju na koje se odazvalo 8.500 osoba posredstvom Interneta, u konkurenciji od šest naslova treću nagradu osvojio je naslov „Cheese Problems Solved“ (Problem sira rešen). Bukseler je započeo izbor knjige najčudnijeg naslova 1978, a poslednjih godina odluku je prepustio najširoj javnosti.
Nikada ranije izvođen pozorišni komad Ernesta Hemingveja konačno je imao svoju premijeru u Njujorku – 70 godina pošto je napisan. Reč je o komadu sa temom Španskog građanskog rata – „Peta kolona“, a njegov reditelj Džonatan Benk poručuje da razlog ovolikog odlaganja nije zato što je komad loš, već zato što je tek nedavno ponovo otkriven. Hemingvej, poznat po delima kao što su „Zbogom oružje“, „Za kim zvone zvona“ i „Starac i more“, napisao je „Petu kolonu“ 1937. godine u Madridu, dok je grad bio pod opsadom, a on radio kao strani dopisnik iz hotela Florida. Komad se bavi pričom o stranom novinaru Filipu Roulingsu, koji radi kao tajni agent za Republikance, i glamuroznoj spisateljici Doroti Bridžis, čiji je lik inspirisan legendarnom novinarkom Martom Gelhorn, sa kojom je Hemingvej bio u vezi u Madridu, a kasnije su se venčali. Sam komad, zapravo, govori o dilemi čoveka koji radi iz ideala, ali se ne oseća najprijatnije zbog nekih metoda koji se koriste. Na premijernom izvođenju komada bili su Hemingvejevi rođaci, ali i sin Patrik. „Ne možete očekivati od njega da je autor remek-dela kao što je ’Ričard III’“, rekao je sin slavnog pisca, napominjući da mu se predstava izuzetno dopala, ali da njegov otac nikada nije mnogo mario za pisanje drama. Verzija ovog Hemingvejevog komada bila je pripremana na Brodveju 1940, ali je se sam pisac odrekao, pošto je scenarističkim radom bila drastično prerađena.
Glumci Teatra OKO proslavili su 28. marta 32. godinu postojanja predstave „Rastibuđilizovane klejbezable“, njenim 1.482. izvođenjem na Kamernoj sceni Pete beogradske gimnazije. Pred prepunim auditorijumom, glumci su izveli legendarnu predstavu, koja se neprekidno izvodi na beogradskim scenama. „Rastibuđilizovane klejbezable“ imaju bogatu karijeru i postigle su brojne uspehe u Srbiji i van granica zemlje. U duhu „comedia dell arte“, predstava je igrana na skoro svim evropskim jezicima – na fakultetima, u fabrikama, mesnim zajednicama, na trgovima, u seoskim kafanama, ali i u ambasadama, baroknim teatrima, na trajektima i u avionima, pećini, vrtiću… Predstavu je napisao i režirao Milan D.Vukotić, kao trominutne drame koje traju pet minuta. U vreme nastajanja „Klejbezable“ su predstavljale presedan i raskid sa malograđanskom, licemernom i uglađenom sredinom. Rečnik ulice, sumnjivi likovi lakog morala, sprdnja sa klasičnim i uzvišenim, teatar koji se podsmeva samom teatru, odrednice su ove, po mnogo čemu specifične predstave. Davnih sedamdesetih, Bora Đorđević nazvao ih je prvom rokenrol predstavom, a Helidon iz Ljubljane objavio je ploču sa „Klejbezablama“. Predstavu vodi Dragoljub Njegru Knjale, koji joj je veran od njene premijere, a pored njega tu su i Snežana Zdravković Žana, Nenad Jović Talični, Zoran Zlatković, Jelena Stevanović, Nebojša Banjac i drugi.
Pančevačko Srpsko pevačko društvo obeležilo je 29. marta 170 godina od osnivanja, a u svečanom programu, pod rukovodstvom horovođe Vere Carine, premijerno je izvedena i kompozicija Rajka Maksimovića, napisana za tu priliku. Državni sekretar Ministarstva kulture Ivana Stefanović, koja je prisustvovala toj svečanosti, istakla je važnost podrške svim kulturnim institucijama koje su uspele da traju tako dugo u kontinuitetu, saopštilo je Ministarstvo kulture. Ivana Stefanović čestitala je na istrajnosti predstavnicima Društva i posebno akademiku Dimitriju Stefanoviću, ističući da je uspeo da održi hor u vremenu koje je pretilo da ga ugasi. Proslavi je, pored drugih sveštenih lica, prisustvovao i episkop banatski Nikanor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.