Osmi međunarodni muzički festival „Dani harfe“, otvoren je 2. marta u Ostravi, svečanim koncertom, tokom koga je izvedena kompozicija Sarabanda, za alt-flautu, violu i harfu Isidore Žebeljan. Kompoziciju su izveli istaknuti češki muzičari – harfistkinja Ada Balova, flautistkinja Martina Gerhardova i violistkinja Alena Ondšiškova.
Osmi međunarodni muzički festival „Dani harfe“, otvoren je 2. marta u Ostravi, svečanim koncertom, tokom koga je izvedena kompozicija Sarabanda, za alt-flautu, violu i harfu Isidore Žebeljan. Kompoziciju su izveli istaknuti češki muzičari – harfistkinja Ada Balova, flautistkinja Martina Gerhardova i violistkinja Alena Ondšiškova.
Društvena strana dolazećeg festivala Exit, od 10. do 13. jula u Novom Sadu, biće posvećena daljem uključivanju Srbije u Evropsku uniju, saopštili su juče organizatori tog festivala. „Uvereni smo da je odlučno kretanje ka EU siguran put ka boljoj Srbiji. Da bi to bilo moguće, neophodno je da se građanima jasno predstavi da taj put podrazumeva niz reformi koje za cilj imaju da državu učine efikasnijom u službi građana. Građani imaju prava da znaju šta sve procesi uključivanja u EU donose, koje konkretne koristi mogu da očekuju od tih procesa, da li nečega u tim procesima treba da se boje i kako su ti procesi tekli i koji su njihovi rezultati u zemljama koje su tim putem već prošle. Pogotovu onim zemljama koje su nedavno postale članice EU“, kaže se u saopštenju, uz dodatak da će njihova kampanja za bolju Srbiju, za Srbiju punopravnu članicu EU, biti predstavljena kroz kampanju za sam festival, ali i na samom festivalu kroz niz tribina, radionica, projekcija, raznih drugih aktivnosti i kroz poseban prostor unutar festivala koji će biti posvećen Srbiji na putu ka EU. „Exit će se pre svega baviti onim aspektima evropskih integracija koje se tiču mladih, obrazovanjem, zapošljavanjem i viznim režimima“, dodaje se. Ulaznice za Exit 08, inače, u pretprodaji koštaju 5.490 dinara i mogu se naručiti na zvaničnom festivalskom sajtu www.exitfest.org. Cena ulaznica u redovnoj prodaji biće 7.790 dinara.
U produkciji Škole animiranog filma, ŠAF iz Vranja, a uz podršku JKP „Komrad“, urađen je animirani film „Kontejner“, čija je tema ekologija i oslanja se na temeljne vrednosti očuvanja životne sredine a po standardima EU. „Komrad je za izradu filma školi ŠAF uplatio simobolična sredstva u vrednosti jednog kontejnera za odlaganje smeća, ali je zato efekat filma koji je poučan za odrasle i vaspitni za najmlađe jmnogo veća“, rekla je na premijer filma, portparolica JKP „Komrad“, Nela Cvetković. Iz ŠAF su najavili da će svaki novo urađeni film imati svoje javne premijere, a filmovi će biti prikazani i na lokalnim televizijama.
Film „Away from Her“ dominirao je dodelom kanadskih Genie nagrada, osvojivši sedam statueta, među kojima i one za najbolji film, glumca (Gordon Pinsent), glumicu (Džuli Kristi), sporednu glumicu (Kristen Tomason) i reditelja. Sara Poli (29), čiji je ovo bio rediteljski prvenac, a ona je već omiljena glumica na kanadskoj sceni, dobila je i nagradu za najbolji adaptirani scenario, kao i „Klod Jutra“ nagradu koja se dodeljuje za izuzetno dostignuće reditelja debitanta. „Away from Her“ nije bio jedini film sa sedam nagrada. Isti broj trofeja dobio je i Dejvid Kronenberg za svoju priču o ruskoj mafiji – „Eastern Promises“, među kojima i priznanje za sporednog glumca (Armin Miler Štal) i originalni scenario (Stiv Najt). Najveći gubitnik bio je „Shake Hands with the Devil“ – film sa 12 nominacija, koji je dobio samo jednu nagradu, za originalnu pesmu.
Iz kapale dvorca Bogdana Dunđerskog kod Bečeja ukradene su četiri ikone poznatog srpskog slikara Uroša Predića, koje su od neprocjenjive vrijednosti. Istražni sudija Opštinskog suda u Bečeju, Goran Timburović rekao je da se pljačka, koja je druga po redu u istoriji ove kapele, desila u noći između 28. i 29. februara. „Predićeve ikone isečene su sa ikonostasa u kapeli. Nepoznati lopov ili lopovi pokušali su krađu još dve ikone, ali su obe iz zasad nepoznati razloga ostale, mada gotovo potpuno isečene u svojim okvirima“, rekao je Timburović za novosadske medije. Prvi put ikone Uroša Predića iz ove kapele ukradene su 1991, kad ih je odneseno pet, od kojih su četiri vraćene, a i u posljednjoj pljački ukradene su iste ikone kao i početkom devedestih godina prošlog vijeka. Ove godine obeležava se 80 godina otkako je kapelu Bogdana Dunđerskog, 1928. godine osveštao prota Jovan Stepanov, a ikonopisačkim umećem obogatio Uroš Predić. Ikone Uroša Predića u kapeli dvorca, koji je zadužbina čuvenog bogataša Bogdana Dunđerskog, bile su najveća atrakcija za goste obližnjeg hotela „Fantast“.
Audio delo „Harmonija u kamenu“, nesvakidašnje umetničko ostvarenje dvoje poreminulih akademika SANU – kompozitora Ljubice Marić i paleontologa Nikole Pantića i kulturologa Dimitrija Vujadinovića, biće predstavljeno večeras od 18 sati, u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti, u saorganizaciji sa Balkankult fondacijom, saopšteno je.
„Redak je primer da se dva dela, jedno nastalo u sferi nauke, a drugo u harmoniji muzike, sretnu i prepoznaju da govore o istome i da su im koreni iz jednog – traganje za jedinstvom prirodnog i duhovnog. A upravo takav susret i prepoznavanje dogodilo se između sadržaja knjige akademika Nikole K. Pantića – paleontologa, istoričara razvoja života na Zemlji – ’O jedinstvu prirodnog i duhovnog’ i muzičkog ciklusa akademika kompozitora Ljubice Marić“, piše Dimitrije Vujadinović u prologu za ovo umetničko delo. Cilj izdavanja kompakt diska jeste da se rečju i tonom slušalac uvede u dramatične prostore vremena i zapisa prirode u kamenu o životu u dalekoj prošlosti, sadašnjosti i za čoveka neizvesnoj budućnosti. Delo je urađeno u dve jezičke varijante, srpskoj i engleskoj. Na svečanosti u Galeriji SANU o „Harmoniji u kamenu“ govoriće muzikolog dr Melita Milin, filozof prirode dr Aleksandar Petrović, tonmajstor Zoran Jerković i koautor Dimitrije Vujadinović. Srđan Sretenović, čelista, izvešće delo Ljubice Marić – „Sonatu za solo čelo“.
Poznati filmski reditelj Emir Kusturica planira da u Kragujevcu izgradi multi kulturni trg, sa viiše bioskopskih i muzičkih dvorana, bibliotekom i galerijom, ukupne površine oko 3.000 kvadratnih meara. Kusturica je juče rekao da će trg biti podignut u autentičnom ambijentu, u koji će biti implementirani objekti u kojima će se realizovati savremeni kulturni sadržaji. „Ideja je da se u delu fabričkog komplksa (starom delu Zastave, najverovatnije – prim. Z. R), koji viš nije u funkciji, i kome propadaju krovovi, oformi trg u okviru kojeg će biti pet bioskopskih dvorana, jedna muzička sala, kapaciteta oko 1.500 sedišta, biblioteka i galerija“, rekao je Kusturica na jučerašnjoj konferenciji za novinare u zgradi kragujevačke gradske uprave. Kusturica juče nije naveo vrednost projekta ni datum početka izgradnje multi kulturnog centra u Kragujevcu. Napomenuo je, međutim, da će se sa realizacijom projekta krenuti vrlo brzo, odnosno, „čim bude završn idejni projekatr i formirana potrebna dokumentacija“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.