Pokret Kreni-Promeni ukazuje da je odluka Vlade Republike Srbije o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu zakonski problematična.
Prema njihovim rečima, te zgrade nisu samo izuzetna arhitektonska dela modernizma, već su i simboli naše bogate istorije, noseći duboku sentimentalnu i simboličku vrednost za građane Srbije.
– Vlada Republike Srbije ovim činom direktno krši načela zaštite kulturne baštine i ugrožava identitet našeg grada – poručila je Angelina Jokić, arhitekta i odbornica Kreni-Promeni u Skupštini grada Beograda i dodala da ta stručna javnost nije u saglasnosti sa ovom odlukom.
– Odluka dolazi uprkos jasnim stavovima stručne javnosti, izraženim u Deklaraciji o sudbini Sajma i Generalštaba, koja osuđuje svaki pokušaj skidanja zaštite i rušenja Generalštaba – ističe Jokić.
Kreni-Promeni posebno zabrinjava plan da se zemljište ustupi američkim investitorima za izgradnju hotela, na mestu gde su zgrade Generalštaba stradale tokom NATO bombardovanja 1999. godine. To je, kako je naglasila Jokić – ne samo ponižavanje istorijskog pamćenja, već i duboka uvreda za građane Srbije.
Kreni-Promeni dodaje da je pre ovog akta došlo do smene direktora Zavoda za zaštitu kulturnog spomenika zato što su odbijali da podlegnu primerima političke korupcije.
– Pokret Kreni-Promeni traži dostavljanje detaljnog obrazloženja ove odluke, kao i pravni akt Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kojim se ukida status kulturnog dobra ovim objektima. Ovi teški dani opominju šta se dešava kada se veliki građevinski radovi sprovode pod uticajem političke korupcije – ukazuju iz Kreni-Promeni i dodaju – Uvidom u dokumentaciju videćemo jasne razmere te političke korupcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.