Ovo nije komentar na ljude iz Srbije, već na jednog čoveka. Čekam pozivnicu da film bude prikazan u Srbiji. Ja nemam ništa protiv Srbije, pa moja majka je Srpkinja, kazao je danas Nenad Čičin Šain, reditelj dokumentarca „Poljubite budućnost“, kojim je sinoć otvoren 29. Sarajevo film festival, piše Nova rs.
Dokumentarac se završava fotografijom Slobodana Miloševića, koju prati natpis da, nažalost, nije
dočekao izricanje presude u Haškom tribunalu za ratne zločine, jer je preminuo iza rešetaka.
A taj film „Poljubite budućnost“ donosi priču o tračku nadu koje je Sarajlijama uneo irski sastav U2.
Naime, Bil Karter, američki humanitarac koji je živeo u Sarajevu tokom opsade, inspirisan lokalnim otporom, u Veroni se 1993. obratio bendu U2, kako bi video da li mogu da pomognu u podizanju svesti o ratnim razaranjima u ovom gradu.
Bend je pristao, i tokom leta 1993, na ZOO TV turneji imali su uživo satelitske intervjue sa stanovnicima Sarajeva, a obećali su i da će nastupiti… I film kojim je otvoren Sarajevo film festival ispreda storiju o tom obećanju i o posleratnom koncertu na kojem je U2 23. septembra 1997. godine nastupio pred više od 45.000 ljudi.
Taj koncert i danas je nešto što Sarajlije ne mogu nikad da zaborave. I videlo se to sinoć na premijeri filma, a naročito kad su u Sarajevo stigli Bono Voks i Edž iz grupe U2.
– Kada smo Nenad i ja počeli ovo, shvatio sam da su ljudi prava magija ovog filma – kazao je Bil Karter danas na Festivalskom trgu odmah pokraj Narodnog pozorišta.
Jedna od ličnosti bez kojih bi film bio nemoguć bila je slavna novinarka CNN-a Kristijan Amanpur, koja se u okviru programa „Kafa sa“ prisetila strašnih iskustava izveštavanja iz rata u BiH.
Predstavljena kao jedna od najvažnijih ličnosti u svetu, dugogodišnja novinarka CNN-a, Kristijan Amanpur priznala je da je Sarajevo bila jedna od najvećih priča u njenoj novinarskoj karijeri:
– Nije to bio samo rat koji se dešavao… Nisam samo o tome izveštavala. Zahvaljivali su mi svi tada što sam govorila ko su žrtve, ko nasilnici. U Bosni sam naučila kako da budem istinita u novinarstvu, a ne neutralna. Imali ste ovde na brdima one koji su pokušavali da unište nečiju kulturu, istoriju, tradiciju. Bila je to užasna situacija. Taj pogubni nacionalizam smo prvo uočili ovde u Bosni. Mnogi su me kritikovali što sam zauzimala stranu. Ali, tada sam naučila šta znači biti novinar – treba reći istinu, a pre toga videti šta se dešava.
Kao što je i u filmu „Poljubite budućnost“ prikazano, interesovala se Amanpurova za lične priče, za decu, porodice, a ne za političare.
– Mi novinari smo u ratu u Bosni izgubili toliko svojih kolega. Prvi put u modernoj ratnoj istoriji neprijatelj je hteo da nas ućutka time što nas je ubijao. Bila sam srećne ruke što sam opstala. Živote smo izlagalali opasnosti zato što smo hteli da kažemo istinu – istakla je Kristijan Amanpur, navodi Nova.rs
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.