Kuća čuvenog španskog reditelja Luisa Bunjuela u Meksiku, u kojoj je otac nadrealističkog filma živeo više od 30 godina, ponovo je otvorena za posetioce. Trospratna kuća od cigle sa belim prozorima koja leži u dnu uske, slepe ulice u centru oblasti u Meksiko Sitiju gde živi srednja klasa, ne daje nikakav nagoveštaj o bizarnim i šokantnim predstavama koje su u njoj smišljene.
Publika je prvi put mogla da poseti kuću 29. jula, na 30-godišnjicu smrti Bunjuela, a španska vlada, koja je kupila od Bunjuelove porodice, odlučila je da kuća bude mesto susreta španskih i meksičkih filmskih autora, gde će biti priređivane radionice i izložbe i promovisana kinematografija na španskom jeziku. Tako će ubuduće posetioci moći da uđu u Bunjuelov dom samo kada su organizovani posebni događaji, izložbe ili zakazivanjem posete kod Ministarstva kulture Španije. Za čoveka koji je šokirao gledaoce scenama ruke zagađene mravima, sečenja očne jabučice žiletom i elegantnih večera na klozetskim šoljama, Bunjuel je ovde živeo iznenađujuće pitomo i mirno.
Uprkos vrlo živopisnoj Bunjuelovoj zaostavštini kao reditelja, kuća je oduvek bila jednostavna, a takva je ostavljena i za posetioce. Nije preuređena u muzej, kao što je slučaj s kućama ruskog revolucionara Lava Trockog ili slikarke Fride Kalo, koje su u Meksiku izuzetno posećene, i nije odraz njegovog rada, poput kuće meksičkog reditelja Giljerma del Toroa na jugu Kalifornije, čije je dom ispunjen likovima iz njegovih filmova.
Književnik Karlos Fuentes, koji se rugao Bunjuelu zbog njegovog osećaja za dizajn enterijera, rekao je da domu filmskog umetnika nedostaje lični pečat i da je kao zubarska ordinacija. Ipak, u kući postoje poneki podsetnici na Bunjuelove filmove poput plakata za „Mlade i proklete“. Scenarija i rolne takođe su izloženi kao i fotografije sa snimanja nekih filmova.
Bunjuelova kuća probno je otvorena za javnost u decembru 2011. povodom 50-godišnjice njegovog filma „Viridijana“. Od maja 2012. bila je zatvorena zbog renoviranja, a nedavno je povodom svečanog otvaranja kuće održan okrugli sto na kojem su se okupili filmski autori, novinari i glumica Silvija Pinal, koja je igrala u njegovim filmovima.
Luis Bunjuel rođen je 1900. u španskoj oblasti Aragon. Pohađao je jezuitsku školu u Saragosi, a studije je započeo u Parizu, gde je postao blizak prijatelj s pesnikom Federikom Garsijom Lorkom i slikarem Salvadorom Dalijem. U Parizu je s Dalijem snimio prvi kratki film „Andaluzijski pas“, koji je s velikim odobravanjem primljen u nadrealističkim krugovima.
Bunjuel je ‘30-ih radio u Španiji, iz koje je pobegao u SAD 1936. pred naletom Frankovog režima. Rad je nastavio u Meksiku. Nagrađen je Oskarom za najbolji film van engleskog govornog područja – „Diskretni šarm buržoazije“. Kritičari Bunjuela, zbog njegovih filmova „Zlatno doba“ i „Taj mračni predmet želje“, koji su pomerali granice dobrog ukusa ali i naracije, smatraju jednim od najvećih režisera svih vremena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.