Zaostavština Milana Mladenovića predstavlja prvu zbirku nekog rokenrol muzičara koja se čuva u Narodnoj biblioteci Srbije (ali i bilo kojoj drugoj kuturnoj ustanovi kod nas) – kaže za Danas Velibor Prelić, voditelj zbirke Legata Milana Mladenovića, uoči njegovog predstavljanja 5. novembra, na dan kada nas je pre 30 godina napustio ovaj pesnik i roker.
– Već je samo ovaj podatak veoma bitan jer on znači da je rokenrol, konačno, prihvaćen kao oblik umetničkog izražavanja, ravnopravan svim ostalim načinima ispoljavanja ljudskog duha i podjednako vrednovan – dodaje Prelić.
On ističe da NBS duguje veliku zahvalnost Zadužbini Milana Mladenovića koja se brine o zaštiti i promociji njegovog nasleđa i što je ovaj dragoceni materijal poverila njihovoj kući na čuvanje.
Preliću su najzanimljiviji materijal koji se nalazi u kolelciji zbirke rukopisa i fotografija.
– U osam notesa i na brojnim pojedinačnim listovima moguće je pratiti razvoj tekstova pesama od početnih ideja, preko različitih varijanti do finalnih verzija koje su i snimljene (najbolji primer je pesma „Amerika“). Vrlo često se na marginama rukopisa nalaze uzgredni crteži i skice, nastali tokom uobličavanja tekstova. Zbirka fotografija pokriva ceo Milanov život, od detinjstva i mladosti do kasnijih godina, od muzičkih početaka sa Limunovim drvetom, preko Šarla Akrobate do Katarine II i EKV do projekta Angel’s Breath. Osim fotografija sa koncerata i iz studija, postoji i značajan broj privatnih snimaka, sa putovanja i letovanja – objašnjava Prelić.
Na pitanje o Milanovoj ličnoj biblioteci Prelić kaže da ona nije toliko velika – oko 200 naslova, a primećuje se interesovanje za naučnu fantastiku, ruske klasične pisce, istočnjačku filozofiju, ali i savremene domaće i strane pisce.
– U zaostavštini se nalazi i zbirka novinskih isečaka, koje je prikupljala Milanova majka Danica, nekoliko plakata za koncerte bendova u kojima je Milan svirao – jedan od njih je i za nastup Limunovog drveta u SKC-u 1978. i verovatno je unikatan, a plakat za koncert Šarla Akrobate u varšavskom klubu Rivijera-Remont 1981. je sigurno jedini primerak. Od ličnih predmeta najviše je rezervnih delova i opreme za gitaru, dva kasetofona i tridesetak audio kaseta, na kojima se nalaze koncertni snimci EKV, ali i Mitra Subotića Sube i drugih domaćih muzičara – kaže Prelić.
Prema njegovim rečima, u stalnoj postavci se nalaze i nagrade koje je Milan dobio, dva Beogradska pobednika (od kojih mu je jedan dodeljen posthumno) i nagrada Sedam sekretara SKOJA, a verovatno najupečatljivi eksponat koji je izložen je Milanova prva, i najomiljenija, gitara Gipson RD, inače kupljena u Beograđanci krajem sedamdesetih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.