U petak, 15. novembra je svečano otvaranje 4. Međunarodnog bijenala umetnosti „ARTiJA,” umetnost na papiru i od papira, u 13 sati u kragujevačkoj Galeriji „Mostovi Balkana”.
Ovogodišnja izložba traje do 15. januara 2025. godine a tokom ovog perioda sem u „Mostovima Balkana”, Kragujevčani će imati priliku da pogledaju 163 različita umetnička dela autora iz Srbije, regiona i Evrope sa 4. „ARTiJA” i na drugim lokacijama i glerijama u Malom likovnom salonu, Narodnom muzeju i Srednjoj školi „Knez Aleksandar Karađorđević”.
Predsednik petočlanog žirija za dodelu nagrada ovogodišnjeg bijenala je akademski vajar Nikola Vukosavljević, a članovi: istoričar umetnosti Lucija Đurašković (Crna Gora), akademski grafičar i slikar Dragana Fransen Bojić (Belgija), istoričar umetnosti Tatjana Milosavljević, akademski slikar Simonida Filipova Kitanovska (Severna Makedonija).
Žiri je razmotrio radove (163) autora po pozivu i odabrane od strane selekcione komisije za izlaganje na 4. Međunarodnom bijenalu umetnosti „ARTiJA” u 2024. godini i izabrano je 14 nagrađenih radova koji su se istakli i dodeljeno je 10 specijalnih nagrada žirija, tri nagrade u rangu prve i Gran-pri Jovani Jelić, umetnici iz Niša za rad „Portret”.
Da, podsetimo kao što je Danas već pisao manifestacija pod simboličnim nazivom „ARTiJA” osmišljena je 2018. godine sa ciljem da Kragujevac, kao četvrti grad po veličini u Srbiji i značajno univerzitetsko sedište, dobije prepoznatljivu likovnu manifestaciju i postane novi umetnički centar na karti Evrope.
Osnovna ideja bijenala je da papir bude bazična tema ove izložbe: papir kao inspiracija, tema, materijal, podloga, eksperiment… Cilj izložbe je da ponudi sveobuhvatni pregled: od klasičnih, tradicionalnih pristupa rada na papiru (crtež, grafika), preko eksperimenta (korišćenje neuobičajnih materijala i tehnika), do novih formi umetničkog izražavanja (mešani mediji).
– Na taj način, Bijenale „ARTiJA” postao je reprezentativna manifestacija zasnovana na kreativnim, eksperimentalnim i razvojnim aspektima umetnosti, ističu organizatori iz „Mostova Balkana”.
Ovako osmišljena izložba, po njima, uz učešće autora različitih generacija i obilje raznorodnih estetskih pristupa, odražava najnovija kretanja i savremene tendencije u oblasti likovnih umetnosti kod nas i u svetu.
Manifestacija ima za ciljeve decentralizaciju kulture i podsticanje komunikacije između institucija, umetničkih udruženja i pojedinaca, odnosno stvaralačko povezivanje što šireg kruga umetnika.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.