Ministar kulture i informisanja Vlade Srbije Vladan Vukosavljević otvorio je danas u Đardinima, u okviru 57. Bijenala u Veneciji , Paviljon Srbije gde je postavljena izložba „Enklavia: Slikarstvo, posledica ovakvog života“.
Vukosavljević je istakao da je, „imajući u vidu renome koji Bijenale u Veneciji ima u svetskim umetničkim tokovima, ovaj događaj prilika da se još jednom ukaže na globalni značaj kulture i da se pruži podrška umetnicima koji ove godine predstavljaju 85 zemalja, a kao što je to učinila umetnička direktorka Bijenala Kristin Masel, postavljajući temu ‘VivaArteViva’ (Živela živa umetnost)”,
Ministar je, kako je saopšteno iz Ministarstva za kulturu i informisanje, rekao da od prve internacionalne izložbe u Veneciji, otvorene u aprilu 1895, pa sve do danas, duže od 120 godina, Bijenale u Veneciji je istovremeno slika onoga što trenutno predstavlja savremena umetnost i kojim pravcima će se ona kretati.
– Istorijsko je pravilo da savremena umetnost odražava delom duh i talenat umetnika, a delom duh vremena u kome su dela nastajala, ali dajući i nagoveštaj duha vremena koje dolazi. Venecijansko bijenale prilika je da kroz dušu i talenat umetnika, te odraz te duše i tog talenta u umetnikovom delu, pokušamo da proniknemo u vreme koje je pred nama – poručio je Vukosavljević.
On je podsetioo da je viziju o značaju ove manifestacije imao i knez Pavle Karađorđević kada je 1938. odlučio da se izgradi Paviljon u Veneciji za predstavljanje jugoslovenskih umetnika, u cilju jačanja kulturnog statusa zemlje u inostranstvu. Vukosavljević je primetio da predstavnici Srbije na 57. Bijenalu savremene umetnosti – Vladislav Šćepanović, Milena Dragičević i Dragan Zdravković, iako stvaraju različitim slikarskim jezikom, na različitim geografskim prostorima i predstavljaju „Slikarstvo kao posledicu ovakvog života“, upućuju na omeđeni prostor i granice u kojima stvaraju, a koje čine i glavne odrednice pojma “Enklava”, dok s druge strane istovremeno ukazuju na duhovno jedinstvo srpskog kulturnog prostora.
Svečanom otvaranju Paviljona Srbije u Đardinima, između ostalih, prisustvovali su: ministar civilnih poslova Adil Osmanović, ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco, umetnici Vladimir Veličković, Uroš Đurić, Mrđan Bajić, Ivan Grubanov, Raša Todosijević, dramska spisateljica Biljana Srbljanović… Prisutne je pozdravio i komesar nastupa Srbije na Bijenalu u Veneciji Slobodan Nakarada, a o samoj postavci i delima umetnika govorio je kustos izložbe Nikola Šuica.
Na 57. Bijenale u Veneciji, koji se održava se od 13. maja do 26. novembra, pozvano je 120 umetnika iz 51 zemlje. Izložba će obuhvatiti 85 nacionalnih postavki, a prvi put učestvuju Antigva i Barbuda, Kiribati i Nigerija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.