Na Festivalu koreografskih minijatura umetnici iz 18 zemalja 1FOTO: Natalija Miladinović

U Beogradu se od danas održava 21. Festival koreografskih minijatura, koji će pod sloganom „U korak s vremenom“ trajati do 10. juna.

Takmičarski deo festivala u subotu ulazi u finalnu fazu. Dvodnevno međunarodno takmičenje koreografa s premijerno izvedenim kratkim desetominutnim formama, na ovogodišnjem Festivalu okupilo je na sceni „Raša Plaović“ Narodnog pozorišta 69 umetnika iz 18 zemalja sveta. FKM, čiji je organizator Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), pored takmičarskog, ima i revijalne i prateće programe na plesnim scenama Beograda. U okviru revijalnog programa u nedelju počinju Dani Smiljane Mandukić, povodom četvrt veka od smrti ove poznate balerine, pedagoga, koreografa i jednog od pionira savremene igre u Srbiji. Za 7. i 10. jun u Bitef teatru, organizatori 21. FKM, najavljuju predstavljanje domaćih koreografa, koji su ostvarili uspeh tokom prethodne sezone.

Koreografe iz Italije, Švajcarske, Jermenije, Ukrajine, Poljske, Slovenije, Nemačke, Bugarske i Srbije u takmičarskom programu ocenjuje žiri u sastavu: primabalerina Ašhen Ataljanc, prvakinja baleta SNP Andreja Kulešević, koreografi Vesna Orlić (Austrija), Sara Zgvoti (Italija) i Radu Poklitaru (Ukrajina). Žiri će dodeliti tri glavne festivalske nagrade i Plaketu Aleksandar Izrailovski za inventivnost umetničkog izraza. Pored stručnog žirija, takmičenje prati i žiri kritike u kome su: kritičari Jelena Kajgo, Sanja Krsmanović Tasić, koreograf Vera Obradović, koji će dodeliti posebno nagradu kritike. Festival dodeljuje i nagradu publike, a UBUS kao organizator i borac za bolji status domaće plesne zajednice, dodeljuje i nagradu Ohrabrenje koreografu iz Srbije.

Nagrade za najbolje minijature – ocenjuju se koreografski stil, ideja i umetnički rad, sastoje se od sredstva za realizaciju celovečernje predstave koja će premijerno biti izvedena na idućem FKM, a potom i na drugim festivalima i plesnim scenama u gradovima po Srbiji i inostranstvu. Prateći program festivala biće posvećen, kako je najavljeno, „jednoj od zanemarenih tema umetničke igre u Srbiji – plesnoj i baletskoj kritici“, a obuhvatiće i edukativnu plesnu radionicu za profesionalne igrače.

Na sceni „Raša Plaović“ 4. juna u saradnji s projektom Dani Smiljane Mandukić biće izveden „Esej u pokretu“ posvećen ovoj baletskoj umetnici. Programu će u Muzeju NP prethoditi predavanje Tatjane Šehić iz bečke Agencije za kulturnu diplomatiju pod nazivom „Mandukić-Bodenvizer: Interkulturne spone plesnih umetnosti i njihov značaj u nacionalnoj kulturnoj baštini“. Ovaj program biće zapravo uvod u Dane Smiljane Mandukić, u okviru kojih će se u Beogradu od 16. do 18. juna održati umetničke večeri, simpozijumi, okrugli stolovi, prikazi arhivske građe, snimaka intervjua i koreografija ove umetnice u NP, Umetničkom paviljonu Cvijeta Zuzorić, Zadužbini Ilije M. Kolarca, UK Parobrod, Opštini Stari Grad.

Održavanje FKM, kao jedinstvene manifestacije za promociju koreografskog stvaralaštva u oblasti umetničke igre, pomogli su Ministarstvo za kulturu i informisanje Vlade Srbije i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda. Organizator UBUS ove godine slavi 55 rođendan i bliži se broju od 400 članova.

Ko je Beba Be 

Rođena u Beču, Smiljana Mandukić (1908-1992) klasičan balet učila je rodnom gradu kod Cecilije Čeri i u Vršcu kod Olge Šmatkove, dok joj je časove ritmike i moderne igre držala Gertruda Bodenvizer na bečkoj Akademiji za izvođačku umetnost. Od studentskih dana je samostalno nastupala pod umetničkim imenom Beba Be, nakratko je bila članica baleta NP u Beogradu, a onda je pokrenula sopstvenu školu za ritmiku i plastične igre. Njeni časovi gimnastike emitovani su na talasima Radio Beograda. Predavala je na Muzičkoj akademiji, u filmskoj školi i gradskoj baletskoj školi. Samostalni rad nastavila je u KUD Abrašević, a potom je osnovala sopstvenu trupu – Beogradski savremeni balet Smiljane Mandukić. Kao njene najznačajnije koreografije pamte se „Smrt majke Jugovića“, „Katarzis“ i „Metamorfoze“. Napisala je knjigu „Govor tela – iskustvo modernog baleta“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari