Nacionalne penzije za kulturu dodeljene su prošle godine istaknutnim radnicima u kulturi, a danas je Ministarstvo kulture raspisalo novi Javni poziv za dostavljanje obrazloženog predloga za dodelu priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina koji je otvoren do 26. decembra 2023. godine.
U toku javnog poziva, reprezentativna udruženja u kulturi, u svojstvu ovlašćenih predlagača dostavljaju Ministarstvu obrazložene predloge umetnika, odnosno stručnjaka u kulturi, koji ispunjavaju uslove za dodelu Priznanja za svako područje kulture za koje se priznanje može steći, piše u saopštenju koje je poslalo Ministarstvo kulture povodom javnog poziva za dodelu nacionalnih penzija.
Da podsetimo istaknuti umetnici Goran Marković, Vida Ognjenović i Siniša Kovačević, kao i prethodne dve godine, ni u ovoj, 2023. nisu zaslužili priznanje za vrhunski doprinos kulturi, iliti „nacionalnu penziju“, kako je kolokvijalno i popularno nazvano ovo priznanje.
Kao članovi komisije ovu odluku su doneli i upravnik Narodnog pozorišta Svetislav Goncić, direktor Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Marko Krstić, direktorka Narodnog muzeja Bojana Borić Brešković, direktorka Muzeja na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno Svetlana Ćaldović Šijaković, operski pevač Nikola Kitanovski i glumica Vjera Mujović.
„Priznanja u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja umetniku, odnosno stručnjaku u kulturi, za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi odnosno kulturi nacionalnih manjina može se steći u oblastima: književno stvaralaštvo, književno prevodilaštvo, muzičko stvaralaštvo, muzička interpretacija, likovna umetnost, primenjena i vizuelna umetnost, dizajn i umetnička fotografija, filmska umetnost i audio vizuelno stvaralaštvo, pozorišna umetnost – scensko stvaralaštvo i interpretacija, opera, muzičko scensko stvaralaštvo i interpretacija, umetnička igra (klasičan balet, narodna igra i savremena igra), digitalno stvaralaštvo i multimedija, arhitektura, prevođenje stručnih i naučnih tekstova, izvođenje muzičkih, govornih, artističkih i scenskih kulturnih programa, istraživanje, zaštita, korišćenje, prikupljanje i predstavljanje nepokretnog kulturnog nasleđa, istraživanje, zaštita, korišćenje, prikupljanje i predstavljanje pokretnog kulturnog nasleđa, istraživanje, zaštita, korišćenje, prikupljanje i predstavljanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, filmske i televizijske delatnosti, naučnoistraživačka i edukativna delatnost u kulturi, bibliotečko-informaciona delatnost, izdavaštvo i produkcija kulturnih programa i dela“, stoji u saopštenju Ministarstva kulture koje je danas stiglo.
Kako stoji u saopštenju „pravo na Priznanje može ostvariti umetnik, odnosno stručnjak u kulturi, državljanin Republike Srbije, koji je dao vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno kulturi nacionalnih manjina, pod uslovom da je doprineo razvoju kulturnih vrednosti u Republici Srbiji odnosno njenoj međunarodnoj afirmaciji, da je dobitnik najznačajnijih nagrada i priznanja, shodno listi koju utvrđuju reprezentativna udruženja, svako za svoje područje kulture, da ima obrazloženu ocenu vrednosti doprinosa u oblasti kulture u područjima kulture za koja se dodeljuje Priznanje, koju daju umetnička i strukovna udruženja, ustanove kulture, te obrazovne i naučne ustanove i da je ostvario pravo na penziju.
Ispunjenost uslova za dodelu Priznanja utvrđuje Komisija koja razmatra dostavljene obrazložene predloge, vrši uži izbor i, u roku do 60 dana od dana isteka javnog poziva, predlaže listu kandidata za dodelu Priznanja.“, piše u sopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.