Komisija Filmskog centra Srbije izabrala je pet dugometražnih igranih filmova čije će snimanje sufinansirati.
To su nova ostvarenja u režiji Dejana Zečevića, Vladimira Tagića, Daneta Komljena, Zorana Amara i Marka Novakovića.
Na listi odbijenih, s druge strane, našlo se 41 ostvarenje, među kojima su i ona Gorana Markovića, Slobodana Šijana, Srđana Dragojevića, Slobodana Skerlića, Miroslava Terzića….
Komisija u kojoj su bili reditelji Darko Bajić (predsednik) i Srdan Golubović, dramaturškinja Biljana Srbljanović, glumac i producent Svetozar Cvetković i producent Vladimir Vasiljević najviše novca – 32 miliona dinara, dodelili su producentskoj kući Biberche Productions za ostvarenje „Marko Kraljević“ reditelja Dejana Zečevića.
„Projekat ‘Marko Kraljević’ bazira se na izuzetno veštom, višeslojnom, dramski ubedljivom, komički osenčenom scenariju Maje Todorović i Dejana Zečevića. Priča prati najvažniji deo života Kraljevića Marka, možda najpoznatijeg karaktera srpske narodne poezije, ali i mitologije“, navodi se u obrazloženju komisije, gde stoji i da „film ima veliki potencijal značajan za čitavu domaću kinematografiju – novo preispitivanje mitova kinematografskim sredstvima“.
Komisija smatra i da nije bez značaja to što će Marka Kraljevića igrati Milan Marić, „glumac mlađe generacije, širokog, pre svega poetskog izraza, čime je odmah jasna rediteljska namera da napravi film daleko od klišea“.
Za dugometražni igrani debi Vladimira Tagića (serije „Jutro će promeniti sve“ i „Mama i tata se igraju rata“) izdvojeno je 28 miliona dinara.
„Yugo Florida“ je priča o putovanju oca i sina u raspadnutom očevom automobilu.
„Komisija veruje da je ovo pravi put podrške u strategiji razvitka domaće kinematografije i to u dva smera, potencijalna velika gledanost filma, ali nepristajanje na umetničke kompromise zarad popularnosti. Tema je večna i važna, prepoznatljiva i van granica naše zemlje, nudi ozbiljan prostor za dodatno finansiranje od strane inostranih fondova“, navodi se, između ostalog, u obrazloženju.
Za film „Linije želje“ Daneta Komljena izdvojeno je 25 miliona dinara.
Ocenjeno je da je to „najbolji projekat na ovom konkursu“ i da je u pitanju „poezija u formi filmskog scenarija“.
Komisija je podržala film „Rupu u ogradi“ u režiji Zorana Amara sa 18 miliona dinara.
Reditelj filmova „Piknik u Topoli“ i „Šmeker“ obrađuje tematiku misterioznog ubistva dvojice mladih gardista u Topčideru 2006. godine.
„Izvanrednom rukom vođeno, a prema istinitom događaju, scenaristički trilerski zanimljivo ali istovremeno društveno i politički nepogrešivo postavljeno… ovaj predložak za film jeste mogućnost da ostavimo kao društvo i sredina jedinstveni pozitivni trag pokušaja umetnika da učini nešto što već više od decenije zvanični pravni i sudski organi nisu u stanju da učine“, navodi se u obrazloženju komisije.
Tu stoji i da je osim značaja same ideje i događaja, ovaj projekat i na umetničkom planu izuzetno zanimljiv.
„Scenario je uverljiv, razlomljen u naizgled mozaičku strukturu, sa horom karaktera, koji se svi, veoma brzo, sklapaju u jednu konzistentnu, ozbiljnu i tragičnu nit priče…“, navodi komisija.
Iznos od 17 miliona izdvojen je i za film „Saučesnici“ u režiji Marka Novakovića.
Za priču o paru koji se posle saobraćajne nesreće u kojoj gine čovek pravi da se ništa nije dogodilo komisija predlaže da treba nađi dodatna sredstva, budući da je reč o autoru koji se već dokazao svojim televizijskim ostvarenjima, te da je reč o autoru „neobičnog poetskog pristupa“.
S druge strane, novca nije bilo za nastavak kultne komedije „Munje“ iz 2001. godine.
Scenario Srđe Anđelića ovaj put je trebalo da režira Nikola Đuričko, a komisija je preporučila ovo ostvarenje svojim kolegama koje biraju naslove sa komercijalnim potencijalom.
Nisu podržani ni novi film Gorana Markovića „Amater“, zatim „Šećer“ reditelja Slobodana Šijana, te dva filma Srđana Dragojevića („Škartovi“ i „Bilo jednom na istoku“)…
Na spisku onih kojih nisu dobili sredstva su i ostvarenja Slobodana Skerlića, Miroslava Terzića, Stevana Filipovića, Miroslava Milenkovića, Miloša Avramovića, Ivana Živkovića, kao i Gorana Gajića, koji na filmsko platno želi da prenese dramu Ivana Lalića „Ljubav u Savamali“.
Sredstva za dokumentarce o Vlatku Giliću i Goranu Markoviću
U kategoriji Sufinansiranje proizvodnje domaćih dugometražnih igranih filmova za decu i omladinu, od sedam pristiglih projekata za podršku je odabran jedan. U pitanju je film „1970.“ po scenariju i u režiji Darka Lungulova. Od 29 dugometražnih dokumentarnih filmova izabrano je sedam koji će dobiti sredstva za realizaciju. Među njima su dokumentarac o reditelju Vlatku Giliću („Kičma“), zatim biografski film o reditelju Goranu Markoviću u režiji Maše Nešković, kao i „Razoreni Jasenovac – Saga o revizionizmu“, o istorijskom revizionizmu u kontekstu Drugog svetskog rata u režiji Vladimira Paskaljevića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.