Beogradska filhamonija koja je ovu 101. muzičku sezonu započela koncertima za bebe na temu “Moja prva simfonija” u istom duhu večeras će održati i svoj još tradicionalni novogodišnji koncert u Zadužbini Ilije M. Kolarca, pod nazivom “Simfonijska finala od Hajdna do Šostakoviča”.
Tome treba dodati i da izborom novogodišnje koncertne teme BGF u 2025. ulazi obeležavanjem 285. godišnjice nastanka simfonije kao muzičkog oblika. O tome šta publiku očekuje na već rasprodatom večerašnjem novogodišnjem koncertu na “Kolarcu” za Danas govori Jelena Milašinović, glavni menadžer za odnose sa javnošću BGF.
– Novogodišnji koncerti Beogradske filharmonije su tokom godina postali pravi brend. Već petnaestak godina publiku iznenađujemo sa drugačijim konceptima – od filmske preko rok klasike do muzičkih akrobacija. Ali ono što je njihova konstanta je uvek dobra svirka uz demonstraciju muzičkog bogatstva zbog čega su koncerti izuzetno popularni, pa se i za ovu godinu uvode karte za stajanje koje će biti moguće kupti sat vremena uoči koncerta na blagajni “Kolarca”. Zbog činjenice da je Filharmonija navikla publiku na uvek drugačija izdanja, kad su novogodišnji koncerti u pitanju u stvaranju tog kontinuiteta veoma je važno osluškivanje publike jer su upravo ovi koncerti prilika i način na koji BGF širi krug redovnih posetilaca. Nema boljeg načina da ih “zarazimo” nego kroz izbor delova iz omiljenih simfonija koje su deo redovnog orkestarskog repertoara – kaže Jelena Milašinović.
Koja su simfonijska finala i po kom kriterijumu izabrana za novogodišnji program?
– Izabrali smo ona “najdurskija”! Urednice programa Beogradske filharmonije Asja Radonjić i Danica Maksimović napravile su posebnu muzičku dramaturgiju najdinamičnijih, trijumfalnih i optimističnih finala, u nameri da publiku u takvom raspoloženju i sa osmehom odvedu ka finalu kalendarske godine.
Koliko je program uticao da na ovom koncertu gostuje nemački dirigent Kristijan Šuman, za kog zapadni kritičari kažu da je „odistinski kreativan muzičar – dirigent, kompozitr i aranžer“?
– Novogodišnji koncert je sjajna prilika da predstavimo Kristijana Šumana, dirigenta mlađe generacije koji ima veoma dinamična interesovanja. Pored klasičnog reprtoara izvodi često filmsku, muziku iz video-igara, džez i savremenu elektronsku muziku. Sve ga to čini fenomenalnim izborom za ovaj koncert, a šalimo se da ga njegovo prezime svakako preporučuje i za klasičan repertoar.
Kraj 2024. dočekujemo u teškim društvenim okolnostima, obeleženim stradanjima građana, protestima u kojima su povređeni i muzičari BGF, političkim sukobima… Da li je izazov u ovakvim okolnostima organizovati i održati novogodišnji koncert ili činjenica da je on rasprodat pokazuje da nema mesta ovakvoj dilemi?
– Upravo je u ovakvim momentima važno stvarati. Suština umetnosti je da kod ljudi izaziva najiskrenije emocije, da ih štiti i čini svet boljim mestom u čemu leži i misija Beogradske filharmonije.
Kako teče oporavak muzičara BGF povređenih u jednoj od „blokada“ u znak sećanja na novosadske žrtve?
– Troje naših kolega je na bolovanju i svi navijamo za njihov uspešan oporavak i da se što pre vrate u filharmonijski tim. To ne priželjukujemo samo mi kao njihove kolege već i publika koja je pokazala veliku brižnost znajući koliko su im ruke važne. Nas publika doživljava kao proširenu porodicu koju viđa i sluša svakog petka, a incident koji se dogodio ih je potresao jednako kao i sve nas.
Sibelijus pre “Čajkoša” i “Šostaka”
Pre dve godine na novogodišnjem programu bili su valceri, sad simfonije, koje u redovnom repertoaru vode „mrtvu trku“ sa koncertnom muzikom, a sve više je i operskih dela. Ima li orkestar svoje „favorite“ i koji su?
– U Beogradskoj filharmoniji se Čajkovski naziva Čajkoš, a Šostakovič – Šostak. To dosta govori o orkestarskim favoritima, a na Novogodišnjem koncertu će se naći i jedno finale koje za sve nas ima poseban značaj. U pitanju je poslednji stav Sibelijusove simfonije koju je Beogradska filharmonija izvodila sa ogromnim ponosom 2014. godine na svojoj prvoj američkoj turneji. Svako ko bude prisutan večeras na “Kolarcu”, tokom izvođenja ovog dela videće poseban sjaj na našim licima zbog prisećanja na jedan od najlepštih trenutaka iz naših filharmonijskih života.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.