Ruska avangarda, evropske festivalske kulture i barokne galerije, „Prater“ i car Franjo Josif I – samo su neke od tema kojima će se baviti bečke izložbe u prvoj polovini 2016. godine.
Ruska avangarda se ubraja u najuzbudljivija poglavlja umetnosti 20. veka. Bečka Albertina sa izložbom „Od Šagala do Maljeviča. Ruska avangarda“ osvetljava raznovrsnost umetnosti te epohe. Ukupno 140 remek-dela demonstriraju u osnovi različite stilove, principe forme i estetske ideje, koji se ne nalaze samo kod istovremeno nastalih dela različitih umetnika već delimično i unutar jednog te istog umetničkom opusa. Izložba traje od 26. februara do 26. juna 2016. godine.
Bečki Muzej istorije umetnosti otvoren je 17. oktobra 1891. na čuvenoj bečkoj Ringštrase i 2016. godine slavi svoj 125-godišnji jubilej sa velikom izložbom „Pravljenje proslava“. Predstaviće se kultura proslava na dvoru, u gradu i u seoskim uslovima, koje su se u Evropi pojavile od kasnog srednjeg veka i renesanse do 18. veka (izložba se otvara u martu i traje do septembar).
Na dan 7. aprila 1766. godine car Josif II predao je carsku oblast namenjenu lovu – „Prater“ javnosti na upotrebu. Bečki muzej Karlsplac sa izložbom „250 godina Pratera“ usmerava fokus na raznoliku istoriju ove oblasti nedaleko od centra grada u drugom bečkom okrugu. Ovaj muzej raspolaže velikim zbirkama na temu „Pratera“, jedan deo ovih objekata je stalno izložen u Praterskom muzeju u Planetarijumu (a pomenuta izložba može se videti od marta do avgusta).
Od 20. marta 2016. godine u galeriji Donji Belvedere biće predstavljena izložba „Od Klimta do Kupke. Umetnost oblika – Modernizam u Habzburškoj monarhiji“.
Povodom 100 godina od smrti cara Franje Josifa u Beču će sledeće godine na nekoliko mesta u gradu biti organizovana izložba „Franjo Josif 1830-1916“, koja će biti podeljena u nekoliko tematskih oblasti, a u Austrijskoj nacionalnoj biblioteci predstaviće se izložba „Večiti car“, koja u središtu pažnje prikazuje cara kao javnu ličnost, koja je u 19. veku bila najčešće oslikavana (izložba je otvorena od aprila do oktobra).
Anzelm Kifer jedan je od najznačajnijih umetnika današnjice. Na prvoj njegovoj retrospektivi bečka Albertina prikazuje od 18. marta do 19. juna 2016. godine više od 30 monumentalnih dela njegovih čuvenih drvoreza. Kiferova dela svedoče o njegovom intenzivnom bavljenju nemačkom istorijom, istorijom kulture i mitologijom.
Izložba „Šešir! Društvena istorija pokrivene glave“ u Bečkom muzeju Karlsplac prikazuje šešire i njihove vlasnike kao i njihovu povezanost sa bečkim građanskim društvom od 19. veka do danas. Izložba se prikazuje od 9. juna do 30. oktobra 2016. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.