„Cune je pesma, pesma jeste bila njegov život“, rekla je Merima NJegomir na današnjoj komemoraciji Predragu Gojkoviću Cunetu u Kamenoj sali Radio Beograda gde se okupio veliki broj ljudi iz javnog i kulturnog života grada.“
„Od „gospodina pevača“ i velikana tradicionalne narodne muzike baršunastog glasa danas su se oprostili njegova porodica, brojne kolege, prijatelji i poštovaoci. Nakon pesme „Kafu mi draga ispeci“, Merima NJegomir je pozvala prisutne da minutom ćutanja odaju poslednju počast Cunetu a zatim rekla da je ponosna što je živele i stvarala u njegovo vreme, da joj je on bio pevački uzor, prijatelj, osoba koju je nadasve poštovala i koja bi joj uvek dala pravi savet.
Bojan Suđić, izvršni direktor produkcije Radio televizije Srbije, podsetio je da je pre dve godine na istom mestu Cunetu Gojkoviću dodeljeno priznanje Zlatni mikrofon Radio Beograda za sve ono što je kao umetnik svojim radom i scenskom gospodstvenošću stvarao decenijama. „Stvorio je mnogo ostavljajući za buduće generacije – pojam čistote u interpretaciji narodne muzike“, istakao je Suđić. On je dodao da je od bilo koje nagrade možda vrednije nepodeljeno osećanje bliskosti, veliko divljenje i ljubav prema Cunetu, koje su imali i oni koji ga nikad nisu lično upoznali a koji su bili trajno oplemenjeni njegovim magičnim glasom. Suđić je je još podsetio na raskošnu karijeru legende narodne muzike, od debija na talasima Radio Beograda 1939, kada je nastupio u ženskom oktetu, prerušen u devojčicu, preko položene audicije za radio pevača 1948, do brojnih nastupa sa raznim ansamblima, koji su se množili, uključujući i one sa simfonijskim orkestrom, te blistavih momenata, kao što je podatak da je Cune snimio prvu Zlatnu ploču na Balkanu i da se na njegovom repertoaru našlo više od 2.000 narodnih pesama, romansi, starogradskih pesama i zabavnih šlagera.
„Cune Gojković se seli među besmrtnike, one istinski malobrojne velikane čije delo neće ostati samo u prašnjavim antologijama. Ono se već u brojnim pesmama stopilo u tradiciju, standard, polaznu osnovu i nadahnuće za neka nova pevanja i nove pevače, koji će nadalje kroz narodnu pesmu utiskivati u naš narod svest o posebnom identitetu. Neka budu dosledni Cuneta. Hvala mu za svaku notu koju nam je poklonio“, zaključio je Suđić.
Živorad Ajdačić, ispred Kulturne prosvetne zajednice, koja je Cunetu Gojkoviću dodelila Povelju za životno delo predložio je da se ustanovi nagrada Predrag Gojković Cune i istakao da je ovaj pevač kao malo ko umeo da prenese srpsku kulturu u ceo svet dok je kompozitor Radoslav Graić istakao posebno umeće ovog pevača u interpretacijama.
„U njima je uvek bilo ustreptalog srca i tople balkanske duše. Cune je bio poslednji član zlatne generacije pevača Radio Beograda podjednako uspešan u svim žanrovima popularne muzike – sa velikim žarom pronosio je lepotu naših pesama širom sveta a onda se uvek sa osmehom dečaka vraćao u svoj Beograd. Bio je divan kolega, prijatelj, saradnik i izuzetan profesionalac. Nosio je u sebi iskonsko dostojanstvo, nenametljivu gospodstvenost, jednostavno, za mnoge je ostao pravi gospodin pevač“, konstatovao je Graić.
Bora Dugić je kazao da je Cune bio jedinstven kao pojava, kao glas, slika a sada i uspomena, da je bio brana žalosnom procesu zamene svile najlonom koja se odvija svakodnevno. Zbog toga što je pevao ono što mu je na scrcu bivao je nepoželjan u nekim kulturnim centrima, podsetio je Dugić i ispričao da je njemu Cunetova podrška bila ključno ohrabrenje na početku muzičke karijere. „Bio mi je najbolji kritičar i savetnik, strog i pravedan. Svi znamo da je Cune imao neponovljivu snagu i boju glasa, dugi dah i izuzetan opseg koji mu je omogućavao da otpeva sve što mu je palo na pamet… Mogao je iz takta u takt da voljno menja boju glasa što je fantastična mogućnost i imao otporan glas“, dodao je Dugić, podsetivši na Cunetovu strast prema cigaretama.
Nena Kunijević, dugodišnja urednica muzičkog programa RTS, u ime porodice je podsetila da je jednog dana sredinom prošlog veka mladi Kragujevčanin neograničenog talenta zakoračio u Kamenu salu Radio Beograda drhtavih nogu i stao ispred velikog violinskog virtuoza Vlastimira Pavlovića Carevca i otpevao zadatak koju mu je dao. „Kada je završio, Carevčevo gudalo se spustilo na njegovo rame. Kako nismo u Engleskoj nego u Srbiji, ovaj čin se jednači sa tim da je Cune tad postao vitez tradicionalne pesme. On je to bio i ostao ceo život“, zaključila je Nela Kunijević i dodala :
„One koje volimo i poštujemo, sa njima se nikad ne rastajemo. Nosimo ih u duši, u srcu i ja ću mu zato reći – pozdravljam te Predraže, i ko zna kad i ko zna gde, a sad, adio.“
Ja bih hteo pesmom da ti kažem
Pre nego su porodica i prijatelji danas krenuli da se na Novom groblju da se u Aleji zaslužnih građana oproste od barda narodne pesme pušten je njegov poslednji snimak i pevanje „Ti bi htela pesmom da ti kažem…“
Brojni prijatelji
Među brojnim prijateljima i poštovaocima Predraga Gojkovića Cuneta na jučerašnjoj komemoraciji između ostalih su bili: Dragan Bujošević, Nebojša Bradić, Gorčin Stojanović, Olivera Kovačević, Caci Mihajlović, Braća Teofilović, Snežana Đurišić, Lepa Lukić i mnogi drugi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.