Cilj požarevačkog Centra za kulturu više od 500 programa 1

Samo u prošloj godini naša ustanova imala je preko 400 programa. Sadašnji trend je da ih bude preko 500, najrazličitijih vrsta – od festivala, preko koncerata, do servisnih programa.

To znači da smo nekome toliko puta i bili potrebni i da Centar za kulturu nije običan budžetski korisnik, već servis svojih saradnika, ali i značajan izvor sopstvenih prihoda, kazao je za Danas direktor Centra za kulturu, Dragi Ivić, diplomirani producent.

U godini koja je na izmaku, Centar je priredio četiri pozorišna festivala, od toga jedan novi u Viminacijumu. Festivalsku godinu završiće pozorišnom smotrom u čast Živke Matić. Tu su i ostale brojne manifestacije i programi: Festival mladih, SFASS, Novembarski dani kulture, izložbe, promocije, gostovanja… Sve to zajedno čini jednu izvanrednu paletu programa kojima Centar uspešno zadovoljava kulturne potrebe svojih posetilaca.

Veliku pažnju publike imao je i bioskopski program, zbog čega je Požarevac jedan od retkih gradova u Srbiji koji je doživeo „prikazivački procvat“. Lane je prodato više od 20.000 ulaznica, a ove godine trend se nastavlja. Samo za filmove “Južni vetar“ i “Zaspanka za vojnike“, zainteresovano je bilo gotovo 6.000 posetilaca, pa će verovatno da će biti nadmašen rekord iz 2017. godine

– Velika gledanost filmskog programa rezultirala je nesebičnom finansijskom podrškom i Filmskog centra Srbije i naše lokalne samouprave, pa je za potrebe unapređenja kvaliteta projekcija već nabavljeno specijalno platno sa dodatnom mehanikom – silver skrin. Na odličnom smo putu da nabavimo i digitalni projektor nove generacije. Time bismo postali samostalni u poslovanju s distributerima i značajno uticali na povećanje sopstvenih prihoda, rekao je Ivić. Kvalitetom programa i brojnom publikom mogu da se pohvale i pozorište „Milivoje Živanović“, GANIP i simfonijski orkestar „Gvardija“.

– Pozorište radi na tri scene i veoma je aktivno. S obzirom na to da mi imamo četiri festivala, velika je obaveza da imamo i odličnu amatersku scenu. „Gvardija“ je otkriće na državnom nivou, što je već dokazala gostovanjima, a uskoro krećemo i u međunarodne vode, jer im sledi gostovanje u Temišvaru, najavio je Ivić.

Da bi se brojni i raznovrsni programi dostojno prezentovali, Centar redovno radi na svom opremanju. Nabavljena je montažno-demontažna pozornica sa pratećom opremom velike vrednosti. Centar sada ima prenosnu „binu na bini“, kao i obilje zvučne i svetlosne opreme takođe prenosnog tipa. Sve to ovu ustanovu čini prestižnom i konkurentnom na tržištu kulturne ponude naše zemlje. Veliki uspeh kod građana svih generacija doživeo je i Letnji program, koji je svake godine sve bogatiji.

– Ove godine, zahvaljujući saradnji sa članom Gradskog veća, Dejanom Krstićem, pokrenuli smo i angažovali brojne nevladine organizacije i grupe građana, pored proverenih profesionalnih sadržaja. Bilo je za svakoga ponešto, jer je priređeno čak 150 programa za 60 dana, rekao je Ivić. Uspešno poslovanje ne bi bilo moguće bez vrednih i predanih poslenika Centra. Posle drugog kruga racionalizacije, sada ovde radi 26 ljudi.

– Trenutno nam nedostaju neki kadrovi, pre svega u oblasti tehničke realizacije. Potrebni su nam iskusni i školovani dizajneri tona i svetla, montažeri, dekorateri… Pošto nabavljamo modernu opremu, potrebni su nam i obučeni radnici koji će njome rukovati. Takođe, nedostaje nam još bar jedno prevozno teretno vozilo i jedan putnički kombi kako bismo, zasad, zaokružili listu tehničke i kadrovske opremljenosti, rekao je Ivić. – U 2018. godinu ušli smo sa manjim brojem radnika, usled racionalizacije. Uz pomoć lokalne samouprave i boljom organizacijom, uspeli smo ne samo da nadoknadimo odsustvo tih radnika, već i da unapredimo aktivnosti. Posebno je to došlo do izražaja u drugoj polovini godine kada smo dobili tri radnika iz programa javnih radova. Trend i poslovna politika kuće oličena je u sloganu „za ista ili manja sredstva – bolji rezultati“.

Saradnja sa osnivačem, lokalnom samoupravom izuzetno je uspešna. Prema rečima prvog čoveka ove ustanove, za četiri decenije, koliko je profesionalno u kulturi, nikada ovoliko razumevanja nisu imali za svoje potrebe.

Saradnja i izdavaštvo

Jedan od stubova poslovnih odnosa Centra, jeste saradnja sa drugim ustanovama kulture, školama, KUD-ovima i NVO. Aktivnom ulogom u ponovnom pokretanju Venca liparskih gradova, Centar je povezan i sa gradovima u kojima je živeo i radio Đura Jakšić, a to su: Temišvar, Beograd, Zrenjanin, Novi Sad, Kragujevac, Kikinda… Centar za kulturu bavi se i izdavaštvom. NJegov časopis „Braničevo“ redovno izlazi, za razliku od mnogih u našoj zemlji, a edicija „Braničevo“ objavljuje popularne knjige iz kojih se može mnogo naučiti o kulturnoj istoriji Srbije. To sve prate i redovni godišnjaci – zbornici radova članova književnog kluba „Braničevo“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari