Izložba „Velikanke srpske kulture“ koja će biti otvorena 14. novembra u podne u Domu Jevrema Grujuća (Svetogorska 17), i trajati do 31. januara, predstavlja znamenite žena koje su obeležile srpsku istoriju.
„Često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji, neretko u borbi protiv patrijarhata, birokratije i nepisanih pravila, utirale su put novim generacijama, nesvesnim da za mogućnosti koje danas imaju treba da zahvale svojim slavnim pretkinjama“ ističu autorke Branka Conić, direktorka Doma Jevrema Grujića, dr Gordana Bekčić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Ružica Opačić, istoričarka umetnosti.
Prema njihovim rečima Velikanke koje predstavljaju na izložbi primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve.
Ko je prva žena pravnih nauka u Srbiji, prva filozofkinja, a ko prva feministkinja?
Da li vam je poznato da je jedna žena početkom 20. veka obišla sama ceo svet – stigavši čak do Indije?
Ko je bila Andrićeva „Jelena, žena koje nema“?
Odgovore na ova i mnoga druga pitanja donosi upravo izložba „Velikanke srpske kulture“, a među ženama koje predstavlja su: progresivne slikarke – nadrealistkinja Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica – Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra – Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka – Anka Gođevac Subbotić, humanitarke, dobrotvorke – Delfa Ivanić, Ljubica Luković, Mirka i Mejbl Grujić i Marija Trandafil, prva školovana kostimografkinja – Milica Babić Jovanović, prva lekarka – Draga Ljočić, najškolovanija Srpkinja i prva doktorka nauka – Ksenija Atanasijević, naučnica – Jelka Bojkić Makavejev, profesorka – Ileana Čura, svetska putnica – Jelena Dimitrijević, prva feministkinja – Draga Dejanović, ali i novovekovne kraljice Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević, koje su nas zadužile svojim kulturnim radom i iznad svega – dobročinstvom.
U društvu znamenitih Srpkinja su i „srpske Engleskinje“ Ledi Pedžet i Flora Sands, a u saradnji sa Galerijom „X Vitamin” na izložbi će biti predstavljene i nove velikanke savremene umetničke scene Srbije.
Pokrovitelji izložbe su Britanski savet (British Council) i Britanska ambasada u Beogradu, a izložbu će otvoriti Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti i ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji Edvard Ferguson.
Radno vreme Doma Jevrema Grujića je četvrtkom i petkom od 15 do 20 časova i subotom od 11 do 16 časova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.