Izložba radova savremenih domaćih umetnika „Šta da kupim?“ koja je otvorena u petak, u Salonu Muzeja grada Beograda (Bulevar kralja Aleksandra 32) I koja će biti dostupna publici do 27. decembra predstavlja pažljivo odabrane radove, koji su rezultat saradnje profesora i kustosa.
Oni su zajednički istraživali mogućnosti obogaćivanja privatne kolekcije kolekcionara kroz aktuelnu umetničku produkciju, a “ Šta da kupim?”rezultat je saradnje „Nešović fine Arts“ Irene i Slobodana Nešović (kolekcionari), Aleksandra Leke Mladenovića, profesora Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (profesor) i Marije Stošić, kustoskinje Muzeja grada Beograda (kustos) koja je zajedno sa profesorom FLU Mladenovićem odabrala radove za izložbu.
Predstavljajući projekat on je rekao :
„Kada smo razgovarali o ovoj izložbi hteli smo da iskoračimo iz uloga koje inače imamo, da se otvorimo, boljepovežemo i da napravimo nešto što bi bilo za opšte dobro. U dijagramu umetnici, kustosi, kolekcionari, institucije, kritičari i publika, svi mi možemo jedni bez drugih, osim bez umetnika. Treba svi da razmislimo o tome da umetnici, osim što nam donose radost, moraju od nečeg i da žive. Uvek postoji način da se kupi umetničko delo i da se podrži nešto što daje smisao“, istakao je Aleksandar Leka Mladenović,
Slobodan Nešović Loka koji zajedno sa Irenom Nešović, poseduje zavidnu kolekciju radova domaćih umetnika, i sa njom je inicirao izložbu „Šta da kupim“ bio je zadovoljan velikom posetom i zahvalio se Mariji Stošić i Aleksandru Mladenoviću na fantastičnom izboru umetnika.
“Ovaj izbor je drugačiji, savremen i siguran sam da bi ovakvi radovi mogli da krase bilo kakvu galeriju danas u Evropi. Ideja koja stoji iza ove izložbe je da kolekcionari treba da postanu, na neki način, učesnici u kulturnom dijalogu i da je to mala karika koja fali kako bismo valorizovali umetničko delo u potpunosti. Umetnici moraju od nečega da žive i mi na ovaj način upućujemo poziv svima koji su zainteresovani za umetnost da kupovinom umetnosti učine svoj život boljim. Okruženi umetnošću sigurno postajemo bolji ljudi. Na izložbi su uz svaki rad dostupni i podaci o umetnicima, koji omogućavaju posetiocima da ih direktno kontaktiraju ako im se delo dopadne.”.
„Ne preprodajte umetnost – sačuvajte je za sebe,“ poručio je Nešović.
Na izložbi „Šta da kupim“ predstavljeni su radovi 17 umetnika različitih generacija i izraza, kroz različite tehnike – od klasičnih poput ulja i akrila na platnu, akvarela, crteža, fotografije i skulpture (Jelena Aranđelović, Vladimir Miljković, Ljiljana Šunjevarić, Dunja Ćorlomanović, Jelena Ilić, Irena Kuzmanović, Isidora Jancić, Marija Topolac, Maja i Nina Urošević, Katarina Gujaničić) do savremenijih izraza poput objekata, asamblaža, video rada, digitalnog printa, sito štampe i performansa (Mateja Marković, Vesna Filipović, Igor Kantar, Nikolina Jovanović, Jelena Trajković Popivoda.
U okviru otvaranja izložbe održan je i poseban događaj – performans „Patience is Key“ umetnice Zorane Stevanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.