Skulpture ’’Zec’’ i “Žena o muzika“ francuskih skulptora Kloda Losta i Dominika Labovjea i skulptura ’’Suza’’ japanskog skulptora Kengira Azuma, iz bogate umetničke zbirke Industrije odeće “Prvi maj“ i Pirotu koje su izmeštene iz parka ove fabrike, već sedam godina krase centralni gradski trg.
Lokalna samouprava nastoji da gro tih dela iz bogate zbirke preduzeća koje je u stečaju postane vlasništvo grada i da još neka od skulptura poznatih vajara ukrasi neku gradsku površinu.
Istoričarka umetnosti i direktorka Galerije “Čedomir Krstić“ Radmila Vlatković za Danas podseća da umetnička zbirka ’’Prvog maja’’ sadrži oko 174 umetničkih dela, od kojih su 33 skulpture koje su značajne po svojom materijalnoj i umetničkoj vrednosti. U toj zbirci su vredna umetnička dela poznatih skulptora iz zemlje i sveta a najveći deo tih skulptura je kupljen na Smotri ’’Mermer i Zvuci’’ u Arandjelovcu.
– Ove tri skulpture koje su postavljene na trgu su od mermera i imaju značajnu materijalnu i umetničku vrednost i to je bio pravi potez jer je grad ulepšan. Želja mi je i više puta sam upozoravala da bi trebalo učiniti napor da se još neka skultpura iz bogate umetničke zbirke ove fabrike iz svojevrsne “galerije pod vedrim nebom“, postavi na neku parkovsku površinu i ulepša grad. To su park na Kaleu, Šetalište Kej i parkovi u pojedinim gradskim naseljima. Nedavno je bila još jedna procena vrednosti umetničkih dela i to je jedan od poslednjih pokušaja da se neka od dela izmeste u gradu. Osim ove tri skulpture na trgu, u parku “Prvog maja“ su ostale skulpture poznatih skulptora Dušana Džamonje, Jovana Soldatovića, Jovana Kratohfila, Jovana Lisičića, Dragana Mileusnića, Milene Lah, Mateje Vukovića. Nebojše Mitrića…Reč je o plejadi ne samo srpskih i umetnika sa prostora bivše Jugoslavije, već umetnika svetskog ranga. Ukoliko bi neka od tih skulptura ulepšala gradski prostor za Pirot bi to bila još jedna značajna turistička destinacija. Turisti bi tako pored ćilima i kačkavlja, mogli da vide i ova vredna umetnička dela. Reč je zaista o značajnim delima kojima je potrebna konzervacija i restauracija. Malo gradova u Srbiji imaju skulpture u centru grada.Lokalna samouprava bi mogla da učini poslednji napor da se neke od njih postave u gradu. Drago bi mi bilo da se to uradi i da svi oni koji dodju u grad vide nešto lepo i zaista vredno a to malo koji grad ima. Mali broj ljudi je video sva ta dela. Ovako ona će biti dostupna gradjanima Pirota i što je najvažnije gostima sa strane koji će moći da vide umetničko bogatstvo grada- kaže Vlatkovićeva.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić kaže za Danas da je želja lokalne vlasti da maksimalni broj umetničkih dela iz “Prvog maja“ postane vlasništvo grada.
-Obratili smo se Agenciji za stečajeve da smo zainteresovani da se ta dela otkupe. Čekamo zvaničnu procenu pošto je nedavno angažovana grupa stručnjaka oko procene vrednosti tih dela. Želja nam je da gro umetničkih dela koja mogu da se izmeste postanu vlasništvo grada. Nadam se da će tako biti. Naravno, mozaici koji su na zgrada treba da ostanu i da se čuvaju ali ostala dela, skulpture i slike bi mogle da ulepšaju neke od javnih prostora u gradu i da se sačuvaju od zaborava. Spremni smo da postanemo vlasnici tih dela- kaže Vasić.
“Zec“, “Suza“ i “Žena i muzika“ u centru grada
Skulptura ’’Zec’’ francuskog skulptora Kloda Losta je bila u parku ispred vrtića u krugu fabrike. Skulptura ’’Žena i muzika’’ francuskog skulptora Dominika Labovjea je jedan od najrepezentativnijih primeraka sa Smotre u Arandjelovcu. Tu je i skulptura ’’Suza’’ japanskog skulptora Kengira Azuma. Nije mi poznato da još neki grad u Srbiji ima na trgu ovakva umetnička dela kao što ima Pirot, osim Arandjelovca zbog same Smotre – kaže Vlatkovićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.