Počinje Kanski festival: Stižu Džodi Foster, Šon Pen, Met Dejmon, Katrin Denev... 1Foto: EPA-EFE/ SEBASTIEN NOGIER

Najglamurozniji praznik „pokretnih slika“, Kanski filmski festival, svečano će biti otvoren večeras svetskom premijerom romantičnog mjuzikla „Anet“ francuskog scenariste i reditelja Leosa Karaksa, sa Marion Kotijar, Adamom Drajverom i Sajmonom Helbergom u glavnim ulogama.

Pre projekcije filma legendarnoj američkoj glumici, dvostrukoj oskarovki Džodi Foster biće uručena počasna Zlatna palma, a ona će na svečanoj ceremoniji u „Pale de festival“ ovogodišnji Kan i oficijelno proglasiti otvorenim.

U 12 festivalskih dana (do 17. jula), u Glavnom takmičarskom programu svetske premijere imaće 24 filma, koja uglavnom imaju potpise velikih autora.

Kan će ove godine pratiti oko tri hiljade akreditovanih novinara, kritičara i TV ekipa iz sveta, kao i oko dve hiljade distributera i producenata.

Posle melanholične 2020. godine, kada je zbog pandemije Kroazeta prvi put u svojoj istoriji ostala prazna, crveni kanski tepih ponovo će oživeti najveće zvezde svetskog filma.

Na Kroazetu stiže Šon Pen, koji u trku za Zlatnu palmu ulazi kao reditelj filma „Flag Day“ (naknadno je ušao u konkurenciju), ali i kao glumac. U priči o ćerki prevaranta koji pokušava da se pomiri sa prošlošću glavnu junakinju igra njegova ćerka Dilan Pen, pa će predstavljanje ovog filma u Kanu biti porodično.

Na crvenom tepihu će biti i Nani Moreti, veliki italijanski autor (dobitnik „Zlatne palme“ 2001), koji stiže sa novim filmom „Three Floors Up“, a na Kroazetu se ove godine vraćaju i velikani Fransoa Ozon, koji se takmiči sa novim ostvarenjem „Everything Went Fine“, Ašgar Farhadi sa filmom „A Hero“, Žak Odijar sa „Paris 13th District“.

U glavnoj selekciji za Zlatnu palmu su i: Pol Verhuven („Benedetta“), Ves Anderson („The French Dispatch“), kao i raniji dobitnici kanskih nagrada, Apičatpong Verasetakul sa dramom „Memoria“, Mahmat Saleh Harun sa političkim trilerom „Lingui“, mađarska rediteljka Ildiko Enjedi, koja će predstaviti svoj novi film „The Story Of My Wife“, Nadiv Lapid, jedan od vodećih izaelskih autora, koji se takmiči sa filmom „Ahed’s Knee“…

Zanimljivo je da će ovogodišnji Kan prikazati četiri filma koje potpisuju rediteljke, što je do sada rekordni broj na ovom festivalu, a pored Ildiko Enjedi, za Zlatnu palmu će se boriti i Mia Hansen Lav, Žilija Dikurno i Katrin Korsini. Van konkurencije biće prikazan film „De son vivant“ francuske rediteljke Emanuel Barko, sa legendarnom glumicom Katrin Denev u glavnoj ulozi.

U novoosnovanoj sekciji „Kan premijera“ biće prikazana ostvarenja „Vorteks“ slavnog argentinskog reditelja Gaspara Noa, sa Dariom Arđentom i Fransoaz Lebren u glavnim ulogama, i „Gde je Ana Frank?“, izraelskog autora Arija Folmana, koji u Kan stiže sa savremenom animiranom pričom koja počinje 70 godina posle objavljivanja dnevnika Ane Frank.

Kroazetom će prošetati i zvezde Met Dejmon, Izabel Iper, Marko Belokio, Stiv Mekvin, koji će u Kanu, zajedno sa Džodi Foster održati umetničke radionice.

Kako su najavili selektor Tjeri Fremo i direktor Pjer Leskur, svi gosti festivala moraće da se testiraju na kovid svakih 48 sati, neće biti ceremonijalnih zagrljaja i ljubljenja na crvenom tepihu i prilikom ulaska u festivalsku palatu, a za turiste je još prošle nedelje podignut bioskop na plaži – oni će svake večeri od 20.30 moći da gledaju filmove iz glavnog takmičarskog programa.

Spajk Li, zvezda na festivalskom plakatu

Predsednik žirija koji će ove godine odlučivati o najboljim ostvarenjima je slavni američki reditelj Spajk Li i on je prvi crnac na čelu glavnog žirija u istoriji ovog festivala. Li je i zvanično promovisan kao zvezda, jer je njegov lik na oficijelnom plakatu 74. Kana. Kako su naveli organizatori predstavljajući Lija kao zaštitno lice ovogodišnjeg festivala, razlozi za to su radoznali pogled kojim će Li gledati svoje kolege, njegov lični pogled koji je delio sa Kanom još od prvog filma, snimljenog u crno-beloj tehnici vrelog leta 1985, kojim je već tada uzdrmao kinematografiju nametanjem svog revolucionarnog stila, nežni portret Marksa Blekmona u filmu „Ona to mora imati“, kojim na paramparčad razbija stereotipe o Afroamerikancima, ali i njegova neprestana pobuna.

Zabranjeni Serebrenikov

U trci za Zlatnu palmu je i film „Petrov ima grip“ ruskog reditelja Kirila Serebrenikova, koji je godinu i po dana proveo u kućnom pritvoru. Iako je sada na slobodi, jedan od vodećih ruskih reditelja nove generacije i veliki kritičar Putinove vlasti može da snima u svojoj zemlji, ali je prikazivanje njegovih filmova zabranjeno u domovini. Ta zabrana važi i za njegova putovanja u inostranstvo, pa će i ove godine, kao i 2018, kada nije mogao da dođe u Kan i predstavi film „Leto“, za svoje novo ostvarenje „Petrov ima grip“ navijati iz Moskve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari