Arheološka iskopavanja srednjovekovnog utvrđenog grada Jagat, na planini Bić iznad Priboja, počinju danas.
Istraživanja koja sprovodi Zavičajni muzej Priboj u okviru javnih radova uz finansijsku pomoć opštine trebalo bi da daju odgovore i na pitanja o nastanku Priboja. Za ta istraživanja pribojska opština je ove godine namenila dva miliona dinara.
– Planirano je da se istraživanja završe za tri godine Ove godine iskopavanja će trajati dva meseca. Iduće godine je planirana konzervacija zidina i delimična rehabilitacija prostora, a završne godine smo planirali rehabilitaciju i prezentaciju, tako da ovaj lokalitet, sa urađenim svetlosnim parkom i prilaznim putem, može da se uvrsti u turističku ponudu. Zato smo konkurisali za sredstva i kod Ministarstva turizma, kaže za naš list direktor pribojskog muzeja Savo Derikonić. Na osnovu vidljivih ostataka zidina koje se nalaze na 906 metara nadmorske visine, na planini Bić koja se uzdiže iznad leve obale Lima, može se zaključiti da je utvrđeni grad Jagat, koji se prostire na hektar i po zemljišta imao trougaonu osnovu sa izbačenom odbrambenom, donžon kulom. Naziv Jagat potiče iz staroslovenske reči koja znači crni dud.
– U istorijskim pisanim izvorima utvrđeni grad, u čijem podnožju je bio trg, koji je direktno vezan za istoriju i nastanak Priboja, pominje se u Povelji kralja Fridriha III iz 1448. godine, a zatim 1463. godine u jednom putopisu pominje se i naziv Priboj u nahiji Dobrun. Pretpostavlja se da je grad nastao i znatno ranije u prednemanjićkom periodu, ali se sa sigurnošću ne zna ko ga je i kada tačno podigao, kada je kasnije rušen i obnavljan, ko ga je sve koristio kao utvrđenje, pa se računa da će najnovija arheološka istraživanja dati odgovore i na ta pitanja .
Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva zaštitio je 1982. godine ovaj lokalitet ka nepokretno kulturno dobro.
Značajan geografski i strategijski položaj
Grad Jagat je imao značajan geografski i strategijski položaj. Kontrolisao je put duž reke Lima, štitio prilaz manastiru Banji i nekoliko puta bio granično utvrđenje. Polovinom XV veka nalazio se u pograničnoj zoni između Hercegovine i Srbije, a početkom XIX, prema turskim dokumentima iz 1808. godine, korišćen je kao tursko uporište u borbama sa Srbima za vreme Prvog srpskog ustanka.
Ovaj prilog sufinansira opština Priboj
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.