Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) snažno podržava Bibliotekarsko društvo Srbije i celokupnu bibliotečku javnost koji se nalaze u situaciji izuzetne neizvesnosti najavom uvođenja „Tarife naknade za davanje na poslugu originala i umnoženih primeraka autorskih dela izdatih u štampanoj formi” (Sl. glasnik RS, br. 50/2024)”, saopštila je ova organizacija
NKSS podseća da ovaj podzakonski akt, koji se temelji na Zakonu o autorskom i srodnim pravima, stupa na snagu 1. januara 2025, i predviđa da sve javne biblioteke treba da plate petnaest dinara po pozajmljenom primerku svake knjige
Organizaciji za ostvarivanje reprografskih prava, po nalogu Zavoda za intelektualnu svojinu.
Tarifa se odnosi i na autore preminule pre više od 70 godina, što bi po zakonu trebalo da bude besplatno.
“Reč je o pravnom aktu koji preti da ugrozi rad, pa i sam opstanak preko 500 javnih biblioteka širom Srbije i nesumnjivo je u suprotnosti sa jednom od osnovnih funkcija javnih biblioteka: pružanjem pristupa informacijama i znanju, podsticanjem razvoja celoživotnog učenja i kritičkog razmišljanja među stanovništvom svih uzrasta”, ističe NKSS u saopštenju.
Dodaju da to takođe, dovodi u pitanje i veoma važnu društvenu ulogu ovih institucija kulture koje u mnogim mestima u Srbiji predstavljaju jedinu infrastrukturu sektora kulture.
“Ugrožavanjem njihovog funkcionisanja, država nedvosmisleno šalje poruku javnosti da kultura ima potpuno marginalizovanu ulogu u našem društvu”, ukazuje NKSS. , koja okuplja preko stotinu organizacija i pojedinaca širom Srbije i čini najveću mrežu civilnog sektora u kulturi.
“Javne biblioteke u našim lokalnim zajednicama širom Srbije jedan su od naših ključnih partnera u javnom sektoru kulture. Podrška radnicama i radnicima u kulturi u ostvarivanje njihovih autorskih, radnih i svih drugih prava jedna je od suštinskih vrednosti NKSSa. Posledično, nikako nismo stava koji na bilo koji način ugrožava ičija autorska prava, ali smatramo da je prilikom donošenja ovog akta izostao neophodan dijalog svih činilaca u društvu kojih se posledice ove odluke tiču. Kako potvrđuje i praksa iz zemalja u regionu, nesumnjivo je moguće pronaći mehanizam nadokande autorskih prava koji ne ugrožava već skromne budžete javnih biblioteka”, navodi se u saopštenju.
U njemu se podseća i na to da se javne biblioteke finansiraju iz budžeta lokalnih samouprava i da u budžetima za 2025. godinu nisu predvidele ovu vrstu troškova, što ih dovodi u situaciju da pokrivanje ovog nameta bude nauštrb npr. obnove knjižnog fonda ili ulaganja u neku od neophodnih programskih aktivnosti.
“Ovaj pravni akt i same autore dovodi u apsurdnu situaciju: ugrožavanjem funkcionisanja javnih biblioteka biće primorani da do čitalaca stižu isključivo po principu tržišnog modela, u smislu da će njihova autorska dela moći sebi da priušte samo oni koji budu u prilici da plate komercijalnu cenu knjige na policama knjižara”, upozorava Asocijacija NKSS
Ona apeluje da se ova tarifa hitno stavi van snage i odloži njena primena do iznalaženja drugog mehanizma naplate koji bi bio pravičan i održiv, te ne bi ugrozio nikog u lancu sprovođenja Zakona o autorskom i srodnim pravima.
U saoštenju Asocijacije NKSS-a naveden je i link na kome se može potpisati peticija Bibliotekarskog društva Srbije
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.