U saradnji dva filmska arhiva, Jugoslovenske kinoteke i Slovenačke kinoteke, u Ljubljani je organizovana integralna retrospektiva kratkih i dugometražnih filmova Živojina Žike Pavlovića (1933-1998), kojom se obeležava devedeset godina od rođenja i dvadeset pet godina od smrti velikana koji je obeležio ovdašnju kinematografiju.
Ova posveta jednom od najvažnijijih i najoriginalnijih filmskih autora obuhvata i obimnu dvojezičnu monografiju, koju su zajedno objavile Jugoslovenska kinoteka i Slovenska kinoteka.
Obe knjige sadrže eseje čiji su autori Zdenko Vrdlovec, Andrej Šprah i Nace Zavrl, kao i Goran Gocić, Ivana Kronja i Greg Dekjur, dok će u srpsko izdanje biti uključen i tekst Saše Radojevića.
Dve monografije su, kako je saopštila Jugoslovenska kinoteka, vizuelno drugačije, odnosno prilagođene izdavačkoj delatnosti dve kinoteke.
Kourednici knjige su Varja Močnik iz Slovenske kinoteke i Marjan Vujović, upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke.
Oni su bili učesnici nedavne promocije slovenačkog izdanja monografije, uz Andreja Špraha i Ivanu Kronju, a srpsko izdanje će biti predstavljeno u okviru predstojeće retrospektive Živojina Pavlovića u Jugoslovenskoj kinoteci.
O filmskom autoru čija se dela danas izučavaju i na brojnim evropskim akademijama, na otvaranju retrospektive njegovih filmova u Ljubljani govorili su direktorka Slovenske kinoteke Ženja Lejler Kos, upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandar Saša Erdeljanović i književnik Aleksandar Gatalica.
Gatalica je trenutno prvi sekretar ambasade Srbije u Sloveniji, i od njega je potekla inicijalnu ideju za ovaj projekat, u želji da napravi nove mostove saradnje između dve zemlje, koje je Pavlović svojim filmovima vrlo duboko nekada postavio.
Reditelj, scenarista, književnik i slikar Živojin Pavlović ostavio je ogroman trag u istoriji kinematogafije na ovim prostorima.
Bio je istaknuti autor „crnog talasa“ i višestruki dobitnik Zlatnih arena na jugoslovenskom festivalu u Puli, kao i brojnih priznanja na svetskim festivalima.
U njegovom opusu su antologijski filmovi „Neprijatelj“ (1965), „Buđenje pacova“ (1966), „Kad budem mrtav i beo“ (1967), „Zaseda“ (1969), „Crveno klasje“ (1971), „Hajka“ (1977).
Tu su i Pavlovićeva ostvarenja „Doviđenja u sledećem ratu“ (1980), „Zadah tela“ (1983), „Na putu za Katangu“ (1987), „Dezerter“ (1992), koja se takođe smatraju remek delima jugoslovenske kinematografije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.