Međunarodna produkcijska, edukativna i programska platforma „Interakcija“, posvećena već 18 godina kratkom dokumentarnom filmu, okupiće od 6. do 23. avgusta u Zapadnoj Srbiji, u organizaciji Nezavisnog filmskog centra Filmart iz Požege, studente filmskih akademija iz celog sveta, renomirane predavače i autore u oblasti filmske dokumentaristike iz regiona, kao i ljubitelje dokumentarnog filma.
Kako su organizatori najavili na današnjoj konferenciji za medije u Čačku, u sali Gradskog veća Grada Čačka, ovogodišnja „Interakcija” obuhvata 6 različitih programa: 18. Međunarodni studentski filmski kamp i 11. Radionicu dokumentarnog filma, zatim Festival kratkog dokumentarnog filma, pokrenut 2022. godine, kao i sedmo izdanje IVA.lab programa i novoporeknutu regionalnu Teen Doc radionicu i preteći program Meet2Talk.
Veliki deo programa „Interakcije” biće realizovan u Čačku, u sklopu projekta „Nacionalna prestonica kulture Srbije 2023“.
Na konferenciji za novinare su se obratili: Dejan Petrović, umetnički direktor Interakcije i selektor Interakcija Festivala; Miroslav Petković, pomoćnik gradonačelnika Čačka za oblast društvenih delatnosti; Predrag Živković, izvršni producent Kampa Interakcija i Slađana Petrović Varagić, izvršna direktorka Interakcije.
Predrag Živković je istakao da Kamp Interakcija počinje 6. avgusta, ali pored toga što će ove godine biti snimljeno tri filma u Čačku, Požegi, Užicu, takođe čačanska prublika će imati prilku da uživa u sedmodnevnom programu Interakcija Festivala od 16. do 23. avgusta, kao i mladi iz Čačka i okloline da budu učesnici Teen Doc programa.
Miroslav Petković, pomoćnik gradonačelnika Čačka izrazio veliku zahvalnost Filmartu, koji je omogućio da domaćin ovodogišnje Interakcije bude Čačak i da se realizuje u okviru programa Prestonice kulture Srbije. Takođe je naveo da Čačak kroz program Prestonice kulture Srbije podstiče lokalno stvaralaštvo, razmenu kulturnih programa iz drugih sredina, ali i prezentaciju kulturne produkcije Čačka u drugim centrima, pa je tako najavio da će i beogradska publika imati priliku da vidi rezultate ovogodišnje Interakcije, 23. avgusta u Dvorani Kulturnog centra Beograda. Naglasio je da su kroz realizaciju projekta Čačanska rodna u brojnim kontaktima sa Ministarstvom kulture RS, upravo Interakcija, Festival Karusel i DUK – Dani urbane kulture tj. Uzlet festival, prepoznati kao nešto što je specifično i da će Grad Čačak nastaviti da neguje potencijale ovih manifestacija i da ih podržava ubuduće.
Selektor Festivala Interakcija, Dejan Petrović, je istakao da publiku u Čačku, ali i Užicu i Požegi, očekuje izuzetan program kratkih dokumentarnih filmova, najpre od programa U fokusu koji je posvećen Čačaninu i velikom reditelju Puriši Đorđeviću kojim će biti otvoren festival, preko vantakmičarskog programa Interscreen, do izvanrednih 15 filmova u takmičarskom programu koji pomeraju granice dokumentaristike, a koji su nagrađivani na velikim i važnim svetskim festivalima.
Slađana Petrović Varagić je dajući osvrt na ostale programe kao što su IVA.lab, Teen.Doc, posebno naglasila značaj programa Meet2Talk koji je otvoren za javnost, a koji će od 18. do 22. avgusta uključiti veliki broj panela, razgovora, projekcija u kojima učestvuju umetnici, reditelji i filmski radnici iz Austrije, Slovenije, Holandije, Finske, Rusije i Srbije i to prilikom se zahvalila Gradu Čačku, ali Ambasadama Slovenije, Finske i Austrijskom kulturnom forumu.
Umetnički direktor Interakcije, Dejan Petrović, je istakao značaj kontinuirane podrške Grada Čačka njihovom projektu, naglasivši da je od 2006. godine Čačak bio domaćin svake godine učesnicima Kampa, i u znak duge saradnje predao je Gradu Čačku hard disk sa 16 filmova snimljenih na teritoriji Čačka od 2006. do 2022. godine. Među filmovima snimljenim u Čačku su brojni nagrađivani filmovi na festivalima širom sveta, pa i „Ukras sveta“ Stefana Krasića koji je nagrađen na 63. Martovskom festivalu Zlatnom, plaketom Beograda za najbolji kratki dokumentarni film festivala (2016). Petrović je istakao da se nada da su „ove pokretne slike već sada postale kulturno nasleđe Čačka i Čačana, kao i svedoci vremena jednog grada iz ugla inostranih filmskih studenata“.
KAMP – 15 studenata filma iz 12 zemalja – snimanje 3 kratka dokumentarna filma u Čačku, Užicu i Požegi
„Interakcija 2023“ počinje 6. avgusta osamnaestim izdanjem Studentskog filmskog kampa tokom kojeg će 15 studenata režije, kamere, montaže, dizajna zvuka i produkcije iz 12 zemalja (Argentina, Brazil, Francuska Polinezija, Holandija, Indija, Izrael, Kina, Kolumbija, Nemačka, Švajcarska, Španija i Srbija) snimiti tri kratka dokumentarna filma u Čačku, Požegi i Užicu. Podeljeni u tri ekipe, učesnici će raditi pod mentorstvom Efima Graboja, dokumentariste iz Izraela i autora nagrađivanog kratkog dokumentarca “Dolina vladara”, koji je i sam bio učesnik “Interakcije”. Po završetku snimanja, sve tri ekipe okupiće se u Čačku, gde će montirati filmove.
Filmovi će biti prikazani 22. avgusta na svečanom zatvaranju drugog izdanja Festivala „Interakcija” u Kulturnom centru u Čačku, a tradicionalno dan kasnije i u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Više o Kampu Interakcija na linku
RADIONICA – 28 filmskih profesionalaca iz 15 zemalja – 7 dana edukacije – 4 predavača – 5 projekata u razvoju – 5 tutora
Jedinstven edukativni segment „Interakcije” je i Radionica dokumentarnog filma koja će u 11. izdanju okupiti od 16. do 23. avgusta 28 filmskih profesionalaca iz Brazila, Finske, Francuske, Hrvatske, Holandije, Indije, Irana, Izraela, Italije, Kazahstana, Malte, Rumunije, Španije, Slovenije i Švajcarske, koji će imati priliku da kroz program predavanja unaprede znanja i veštine iz kreativnog dokumentarnog filma, kao i da kroz konsultacije sa tutorima radionice razvijaju svoje projekte.
Predavači 11. Radionice „Interakcija” su programerka brojnih festivala, predavačica i nagrađivana autorka dokumentarnih filmova Rada Šešić, selektorka takmičarskog programa dokumentarnog filma Sarajevo film festivala, rediteljka dokumentarnih filmova, distributerka, konsultantkinja i glavna selektorka programa DocPoint festivala Inka Achte, distributer i osnivač kompanije Square Eyes Vauter Jansen i istaknuti dokumentarista Vladimir Perović, čiji su filmovi prikazivani i nagrađivani na najznačajnijim festivalima u svetu.
Poseban segment 11. Interakcija: radionice dokumentarnog filma je Doc in Progress, u okviru kojeg će petoro učesnika, kroz individualne i grupne konsultacije, razvijati svoje projekte sa tutorima – Radom Šešić, Vladimirom Perovićem, Inkom Ache, Vauterom Jansenom i Nebojšom Slijepčevićem.
Više o Radionici Interakcija na linku
FESTIVAL – 3 festivalske kategorije – U fokusu Puriša Đorđević – 15 vrhunskih kratkih dokumentarnih filmova u takmičarskom programu – 4 dokumentarca u programu Interscreen – 3 nagrade
U želji da omogući i susrete publike, autora i učesnika, „Interakcija” je 2022. godine pokrenula i Festival kratkog dokumentarnog filma, čije će drugo izdanje biti održano od 16. do 23. avgusta istovremeno u Čačku, Požegi i Užicu.
Umetnički direktor i selektor Festivala Dejan Petrović odabrao je 22 kratka dokumentarna filma u okviru takmičarskog i dva prateća programa (U fokusu i Interscreen).
Posvećen kratkim kreativnim dokumentarcima, koji originalnošću i inovativnošću doprinose pomeranju granica dokumentarnog filma, Interakcija Festival prikazaće u Takmičarskom programu 15 jedinstvenih, stilski i tematski različitih kratkih dokumentaraca najznačajnijih svetskih autora kratkog dokumentarnog filma, od dobitnika najprestižnijih nagrada na IDFA, Sandensu, Kanskom festivalu do kandidata za Oskara za najbolji kratki dokumentarac i za nagradu Doc Aliance Award.
Program „U fokusu”, posvećen je delu istaknutog srpskog i jugoslovenskog reditelja i scenariste Puriše Đorđevića (1924-2022), inače rođenog u Čačku. Pored velikog doprinosa domaćoj i svetskoj kinematografiji dugometražnim igranim filmovima, Puriša Đorđević ostavio je i značajan pečat na polju dokumentarnog filma kao autor više od 50 kratkih dokumentaraca, od kojih su neki prikazivani i nagrađivani na festivalima u Kanu i Veneciji.
U okviru vantakmičarskog programa „Interscreen” biće prikazani kratki dokumentarci učesnika Kampa i Radionice.
Filmove u takmičarskom programu ocenjivaće žiri koji čune: Urška Djukić (Slovenija), Inka Achte (Finska) i Luka Papić (Srbija). Nagradu obezbeđuje Sirogojno Company, a pored nagrade za najbolji film, biće dodeljene i nagrade publike i žirija mladih.
Program Festivala Interakcija 2023 na linku
TEEN DOC – 16 tinejdžera iz regiona Zapadnog Balkana – 7 predavača
Novina „Interakcije 2023” je Teen Doc radionica, edukativni program namenjen srednjoškolcima iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Hrvatske i Srbije, koji žele da nauče više o kreativnom dokumentarnom filmu, da razvijaju sopstvenu kreativnost i sarađuju sa mladima iz zemalja regiona.
Teen Doc radionica, pod sloganom „Za bolji region”, okupiće 16 tinejdžera iz regiona sa kojima će kao mentori i predavači raditi reditelji, snimatelji, producenti i filmski radnici: Nebojša Slijepčević (Hrvatska), Ivan Čojbašić (Crna Gora), Elena Melončeli (Severna Makedonija), Aleksandra Mitrić-Štifanić (Bosna i Hercegovina) i Vesna Milosavljević, Petar Mitrić i Dejan Petrović (Srbija). Učesnici Teen Doc radionice činiće i žiri mladih Festivala “Interakcija”.
IVA.LAB – 2 umetnika – 2 tutora – 2 projekta
“Interakcija” sedmu godinu zaredom obuhvata i IVA.lab program (Inter_video_akcija laboratorija), koji je koncipiran kao platforma otvorena za različite kolaboracije i eksperimente u polju video umetnosti za vizuelne umentike iz Srbije i regiona. Ovogodišnji učesnici su Filip Markovinović i Nenad Pinter, koji će tokom „Interakcije” razvijati svoje projekte sa tutorima – istoričarima umetnosti Miroslavom Karićem i Slađanom Petrović Varagić.
M2T – 2 panela – 5 programa Talks – 20 filmskih profesionalaca iz Austrije, Holandije, Finske, Slovenije, Rusije, Crne Gore, BiH, Hrvatske, Severne Makedonije i Srbije
Prateći program Interakcije, Meet2Talk (M2T), namenjem je učesnicima programa Interakcije, njihovom povezivanju, uspostavljanju novih kontakata i saradničkih odnosa, kao i otkrivanju novih pogleda na dokumentarni film kroz panel diskusije i razgovore.
Panele u okviru M2T programa, posvećene mladima i edukaciji, moderiraće Petar Mitrić i Vladimir Perović. U okviru prvog dela panela pod nazivom „Dokumentarni film – mladi i edukacija“, predstaviće se festivali i organizacije iz regiona: Underfill Podgorica, Prvi kadar Istočno Sarajevo, Winter Apricot Prilep, Kinoklub Karlovac, Atelje Varan i Kameo festival Čačak. U drugom delu Panela u diskusiji će učestvovati: Tea Lukač, rediteljka i članica upravnog odbora Udruženja dokumentarista DokSrbija, Ana Filipović, kritičarka portala Filmoskopija, Nebojša Slijepčević, reditelj i scenarista, predavač na ADU Zagreb, Sead Šabotić, reditelj, selektor Filmskog festivala Herceg Novi i predavač na FDU Cetinje i Dragan Nikolić, scenarista, reditelj, mentor i predavač na radionicama dokumentarnog filma Atelje Varana.
Talks programi podrazumevaju projekcije filmova i razgovore sa filmskim profesionalcima iz zemlje i sveta na različite teme u vezi dokumentarnog filma. Naši moderatori razgovaraće sa: Susanna Flock i Leonhard Müllner, predstavnicima grupe Total Refusal iz Austrije, o hibridnim formama u dokumentarnom filmu (18.08), Sandrom Rančić i Igorom Toholjem, predstavnicima Festivala muzičkog i dokumentarnog filma Dok’n Ritam o muzičkim dokumentarcima (19.08.), rediteljem Georgy Molodtsov iz Rusije o VR u dokumentarnom filmu (20.08.), rediteljem i producentkinjom dokumentarca Majčino mleko (Isaac Knights Washbourn i Nađa Lapčević) (21.08.), Urškom Đukić, iz Slovenije, rediteljkom filma Bakin seksualni život (22.08.)
Više o programu Meet2Talk na linku
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.