Rimokatolička crkva i italijanski grad Ferara iskazali su počast kompozitoru Antoniju Vivaldiju i na taj način se donekle iskupili za potez od pre gotovo 300 godina koji je doprineo njegovom bankrotstvu.
Nadbiskup Ferare Đankarlo Perego prisustvovao je danas premijeri Vivaldijeve opere „Farnak“ (Il Farnace) u gradskom pozorištu, što je umetnički direktor te ustanove Marčelo Korvino (Marcello Corvino) pozdravio kao „izuzetan gest“ koji doprinosi isceljenju rana iz prošlosti.
„Želimo da vratimo Vivaldiju ono što mu je oduzeto ovde u Ferari“, rekao je Korvino za Asošiejted pres.
Opera „Farnak“, jedno od manje poznatih Vivaldijevih dela, posvećena je tragičnoj dinastiji kralja Farnaka Drugog, monarha nekadašnjeg Bosforskog Kraljevstva.
Istoričari navode da je kardinal Tomazo Rufo (Tommaso Ruffo) 1739. godine zabranio Vivaldiju da uđe u Feraru, što je u praksi značilo otkazivanje izvođenja njegove opere „Farnak“, koja je u to vreme beležila uspehe na prostoru današnje Italije i šire.
Kao razlog za svojevrsno proterivanje Vivaldija, koji je bio i katolički sveštenik, Rufo je naveo prestanak služenja mise i navodnu ljubavnu vezu baroknog kompozitora sa jednom od njegovih pevačica, Anom Điro (Anna Giro).
Korvino navodi da Vivaldi nije služio misu zbog respiratornih problema, a da je njegov odnos sa Anom Điro bio kao i odnos bilo kog drugog kompozitora sa glavnim pevačem.
Otkazivanje izvođenja Vivaldijeve opere u Ferari veoma je negativno finansijski uticalo na njega, pošto je on sam unapred platio produkciju, a u to vreme je već bio u silaznoj putanji, naveo je Korvino.
Vivaldi se tada zadužio i ubrzo umro u Beču, 1741. godine. Tek kada su njegovi rukopisi otkriveni, on je posthumno stekao slavu za „Četiri godišnja doba“ i druga dela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.