Preminuo Dejan Čavić 1Foto : sajt Atelje 212

Dramski umetnik, prevodilac, esejista Dejan Čavić preminuo je juče u Beogradu, saopštio je Atelje 212, na svom sajtu.

Dejan Čavić  (1934 -2025) bio je glumac Ateljea 212 i tokom 20 godina bio je operativni direktor ove pozorišne kuće.

Diplomirao je glumu na Akademiji za pozorišnu umetnost u Beogradu u klasi profesora Raše Plaovića 1955. Godine.

Stalni član ansambla Ateljea 212 od 1961. godine, do odlaska u penziju 1996. godine.

Odigrao je preko 100 uloga u pozorištu, preko 20 uloga na filmu i televiziji i preko 300 u radio dramama.

Bavio se režijom u pozorištu i na radiju.

Preveo je preko 30 drama sa engleskog jezika.

Vesna Bogunović, magistrka nauka Univerziteta umetnosti u Beogradu koja je dugo radila u Bitefu oprostila se na svom Fejsbuk profilu  od  svog prijatelja napisavši

“ Sa dubokim poštovanjem i tugom opraštamo se od sjajnog dramskog umetnika, Dejana Čavića, našeg saborca i izuzetnog zalagoca kako za profesiju, tako i za „novo“ u istoj.

Zbogom dragi naš prijatelju i hvala.

Dejan Čavić (10. septembar 1934, Zenica, Kraljevina Jugoslavija -22. mart 2025, Beograd, Srbija) je srpski pozorišni, filmski, radio i televizijski glumac i reditelj.

Nakon studija na Akademiji pozorišne umetnosti 1955. godine, završio je postdiplomske studije na Univerzitetu Šekspir u Ermingemu, Stratford na Ejvonu. a 1958/59 studirao je anglistiku u Beogradu.

Karijeru je započeo u Narodnom pozorištu Sarajevo, a od 1961. do 1996. igrao je u Ateljeu 212, gde je pored glume bio i reditelj, operativni direktor, pomoćnik upravnika, v.d. menadžer i učestvovao u realizaciji BITEF-a.

Bio je član žirija prva dva Bitefa (1968 I 1969. godine),

Pisao je članke o pozorištu u časopisima i novinama. Bio je profesor glume i dikcije na BK Akademiji umetnosti Univerziteta u Beogradu.

Odigrao je više od 100 uloga u pozorištu i tridesetak na filmu i televiziji.

Uloge u pozorištu: Hamlet, Oberon, Marko Antonije (Vilijem Šekspir), Poručnik (Balada o poručniku i Marjutki. Kreft). Renc (Šarena lopta, Torkar),

Marik (Pobuna na Kejnu, Herman Vouk), Van Dorn (Mladost pred sudom, Timajer), Mik (Nastojnik, Harold Pinter), Marsel (Afera, Krištof Jacek Kozak), Marko Antonije (Julije Cezar, Verih i Voskovic), Tedi (Povratak, Harold Pinter), Ričard, Džejms (Ljubavnik & Revija, Harold Pinter), Žak Ru (Progon i ubistvo Mara Sada kako ga prikazuje glumačka grupa iz Šarantona, Piter Vajs), Ritmajster (Priče iz Bečke šume, Horvat), Radž (Sledeći put ću vam to otpevati, Sanders), Soul (Veza, Džek Gelber), On (Ludilo, Ežen Jonesko)

Objavljene knjige: 2009. „Upotreba glasa – od umeća govorenja ka umetnosti glume“. „Predstava pozorišta“,

Preveo je dela Harolda Pintera: Rođendan (The Birthday Party, 1957), Revija (The Collection, 1961), Patuljci (The Dwarfs, 1960), Tišina (Silence, 1968).

Režirao je u Ateljeu 212: Rođendan – Harold Pinter, Srećan Događaj – Slavomir Mrožek, Ludilo udvoje – Ežen Jonesko

Režirao je za Radio Beograd – dvadesetak drama:

Uloge na filmu i televiziji Inspektor komandir milicije, Arsenik i stare čipke, Smoki (TV serija), Pusti snovi (prevodilac), Ledeno ljeto, Neobavezno (dokumentarni film), Ceo život za godinu dana (upravnik doma za stare), Paljenje Rajhstaga, Rozenbergovi ne smeju da umru, Krallj Ibi, Svedoci optužbe, Poseta stare dame, Marija Magdalena (TV), Babino unuče (TV serija), Povratak otpisanih (TV serija), Svetozar Marković (TV serija), Licem u lice u Napulju, Korespondencija (TV), Priče iz bečke šume, Tajna Laze Lazarevića, Bekstvo iz Sobibora, Roman o Londonu, Bolji život, Čudo u Šarganu, Sapore di morte, Teatar u Srba, Otac , Il papa buono

 

Dobitnik je mnogih nagrada a izdvajamo: Vanredna Sterijina nagrada – za kulturu scenskog govora, Plaketa Radio Beograda, Plaketa grada Beograda…

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari