Promocija knjige „Narod i njegove pesme“ Rigelsa Halimija, u izdanju Biblioteke „XX vek“, održana je večeras u prostorijama „UK Parobrod“.
Pred mnogobrojnom publikom autor i književni kritičari govorili su o značaju knjige, kao i o prvim susretima srpskog i albanskog naroda na tlu Balkanskog poluostrva, koji nije bio ni nalik današnjim odnosima.
– Mnogo se priča i u Albaniji i u Srbiji o tome šta je na primer Kosovo za Srbe, šta za Albance, svi imaju neki odgovor, a ja stavljam akcenat na drugačiji odgovor koji mogu pročitati čitaoci i ovde i tamo. Ova knjiga može poslužiti da se sazna nešto više i sasvim drugo o jednim te istim šemama i pričama koje se mogu čuti na svakom koraku, da smo uvek bili neprijatelji, da smo uvek živeli u sukobu, a to jednostavno nije istina. Naravno da trenutno imamo problema, ali hajde da sednemo za sto i da saslušamo jedni druge, jer komšije smo. Tražim dijalog, tražim razgovor i zato sam napisao ovu knjigu – ističe Halimi.
Kako kaže autor knjige, Srbi i Albanci su još od davnina i perioda srednjeg veka živeli zajedno u istoj državi, Nemanjićkoj Srbiji i lepo su se slagali i zato su odnosi između njih mogli i morali biti dobri.
Recezent knjige Aleksandar Pavlović istakao je da proučavanje albanskog folklora kod nas ima dugu tradiciju kao i da su se Albanci dugo bavili i izučavali našu prozu i poeziju.
– Prve albanske pesme zabeležio je Vuk Stefanović Karadžić, još daleke 1830. godine od jednog Srbina iz okoline Peći. Kasnije su se albanskom folkloristikom bavili ugledni naučnici Gliša Elezović, Tihomir Đorđević i drugi. I Albanci su pisali o srpksoj i albanskoj tradiciji, a pre svih tu se ističu Halit Trnavci i Stavro Skendi koji je o toj tematici pisao i u Americi. U tom smislu, Rigers Halili nije nikakav čudak i osobenjak – naveo je Pavlović.
Ivan Čolović, izdavač serije knjiga Biblioteke „XX vek“ je istakao da se radovi Rigelsa Halimija direktno ili indirektno odnose i na srpsku i južnoslovensku književnost i kulturu. Istoričar Danilo Šarenac je dodao značaj knjige i dodao je njenu primenljivost i u drugim društvenim naukama, istakavši da se nada da će nastavak iste uskoro uslediti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.